František Mariánek, 2. září 2011
Informace Agrární komory ČR č. 23/2011

Ø Výstupy z výstavy Země živitelka 2011

Ø Upřesnění ke standardu GAEC 2 - MEO

   V Praze 1. září 2011

                                                                                                                 

 

 

 

Výstupy z výstavy Země živitelka 2011

 

Mezinárodní výstava Země živitelka se konala ve dnech 25. až 30. 8. 2011 v Českých Budějovicích za účasti nejvyšších ústavních činitelů a řady významných politiků a osobností, které se zúčastnily akcí AK ČR. Z našich hlavních akcí podáváme následující stručné shrnutí:

 

Oběd představenstva AK ČR s prezidentem republiky Václavem Klausem, 25. srpna.

Oběd se konal od 13.45 do 15.40 hod. Diskuse se týkala problematiky EU, reformy SZP a konkrétních problémů českého zemědělství, zejména využívání jeho produkčního potenciálu. Prezident republiky ocenil práci AK ČR, její mediální úroveň a vyzval k většímu tlaku při obhajování našich zájmů. Ze setkání s prezidentem republiky vzešla dohoda o návštěvě Hradu a zahájení diskuse o dalším vývoji českého zemědělství.

 

Mezinárodní zemědělské fórum, Ruská federace a AK ČR, 25. srpna

Fórum bylo zaměřené na rozvoj spolupráce mezi ruskými a českými organizacemi a podniky v oblastech realizaci vzájemných dodávek zemědělských výrobků, techniky a technologií a na diskuzi k možnostem společných projektů zaměřených na rozvoj ruského a českého zemědělství.

Výsledkem fóra je podpis Memoranda o záměrech Obchodního zastoupení Ruské federace v České republice, Regionálního zastoupení Obchodně-průmyslové komory Ruské federace v České republice a Agrární  komory České republiky o spolupráci v oblasti zemědělství.

 

Jednání představenstva AK ČR a dozorčí rady AK ČR,  26. srpna

Informace z tohoto jednání je přílohou č. 1 této informace.

 

Tisková konference AK ČR a ČSÚ, 26. srpna

Společná tisková konference AK ČR a ČSÚ k výsledkům žní a k prezentaci výsledků šetření AGROCENZUS za účasti předsedkyně ČSU doc. Ivy Ritschelové.

Výtah hlavních informací a tabulek o vývoji českého zemědělství jsou k dispozici na portále APIC v odkazu pod článkem zde http://www.apic-ak.cz/?path=m1|mt1|mo14697

 

Beseda s bývalým předsedou vlády Milošem Zemanem, 26. srpna

Beseda se uskutečnila za účasti asi 80 posluchačů. Miloš Zeman seznámil přítomné se svými politickými názory na současné dění ve vztahu k zemědělství a k obecné politice. Dále formou diskuze zodpověděl otázky přítomných.

Národní dožínky 2011, 27. srpna

Národní dožínky proběhly za účasti významných osobností. Konkrétně se slavnosti zúčastnil předseda Senátu Milan Štěch, předseda vlády Petr Nečas, ministr zemědělství Ivan Fuksa, primátor Českých Budějovic Juraj Thoma, sídelní biskup českobudějovický Jiří Paďour a mnohé další osobnosti.

 

Návštěva primase českého monsignora Dominika Duky, 27. srpna

V 15 hod. jsme přivítali primase českého a arcibiskupa pražského mons. Dominika Duku. Po našem přivítání pan arcibiskup požehnal dožínkový věnec, navštívil vybrané expozice a jeho návštěva byla zakončena besedou s ním. Všichni její účastníci byli překvapeni jeho mimořádným zájmem o zemědělství a venkov. Z tohoto setkání, které trvalo dvě a půl hodiny vzešla dohoda o návštěvě pražského arcibiskupství a zahájení diskuse o aktuálních otázkách českého zemědělství.

 

Vedle těchto oficiálních akcí celorepublikového rámce proběhla četná další jednání a aktivity:

·         Jednání Konsorcia k reformě SZP rozšířené o účast náměstka ministra zemědělství Juraje Chmiela, 26. srpna;

·         Prezentace programu Bílé plus, 27. a 28. srpna;

·         Slavnostní zahájení exkluzivní spolupráce AK ČR a GE Money Bank, 29. srpna;

·         Vystoupení prezidenta AK ČR na akci exkluzivního partnera, setkání obchodních klientů České pojišťovny, 29. srpna;

·         Jednání KAK Jihočeského kraje, 29. srpna;

·         Jednání myslivecké komise AK ČR, 29. srpna;

·         Jednání komise pro životní prostředí při AK ČR.

 

Poděkování členům AK ČR

Při příležitosti ukončení výstavy Země živitelka 2011 je nezbytné zároveň poděkovat všem přítomným účastníkům z řad AK ČR za pomoc a vklad nejenom při veškeré organizaci vlastní výstavy Země živitelka, ale především pak za vytvoření reprezentativních a bohatých expozic zaměřených na soutěže o nejlepší regionální potraviny v novém pavilonu T.

Tyto prezentace byly výraznou ukázkou naší činnosti a těšili se oblibě nejenom z řad běžné veřejnosti, ale také všech významných hostů a čestných delegací. Děkujeme!

 

Ing. Jan Veleba, prezident AK ČR

 

 

Upřesnění ke standardu GAEC 2 - MEO

 

Od 1. července letošního roku začala platit přísnější pravidla standardů  dobrého zemědělského a environmentálního stavu, tzv. GAEC i na mírně erozně ohrožených půdách (MEO). Jde celkem o cca 15 % výměry orné půdy.

Rozhodné datum 1. červenec 2011 je dáno účinností novely nařízení vlády č. 479/2009 Sb., kterým se rozšířil standard GAEC 2, konkrétně o písmeno b).

Kontrolou dodržování standardu je pověřen Státní zemědělský intervenční fond, výše sankcí je dána nařízením vlády č. 479/2009 Sb. v platném znění a může dosáhnout v případě opakovaného porušení až 15 %, v případě úmyslného porušení pak až 100 %.

Zemědělci na jimi obhospodařovaných pozemcích musí v první řadě vyhledat v LPIS vyznačené MEO půdy a pokud ano, musí se zaměřit na druh pěstované plodiny. Pokud na MEO půdách bude pěstována širokořádková plodina, musí použít některou půdoochranných technologií, kterých je definováno zatím pět.

 

Standardu GAEC č. 2 na mírně  erozně ohrožených pozemcích, tak jak je uvedeno na Portálu farmáře, vyhovují následující půdoochranné technologie:

- přerušovací pásy,     

- zasakovací pásy,

- osetí souvratí,

- setí/ sázení po vrstevnici,

- odkameňování.

 

Pro usnadnění orientace byla v LPIS zavedena nová aplikace – nový „pětisloupec“, s kódy půdoochranných technologií pro MEO půdy, dynamické generování těchto specifických půdoochranných technologií dle vlastností půdního bloku nebo jeho dílu, ukázku odtokových linií a kategorii dotčeného pozemku k použití  vhodné půdoochranné technologie.

Zde je však nutné upozornit na důležitý fakt, který zatím daná aplikace nezohledňuje. Pro mírně erozně ohrožené plochy, kromě výše uvedených pěti půdoochraných technologií platí i možnost využití veškerých technologií definovaných pro silně erozně ohrožené půdy (SEO).

 

Jedná se zejména o :

- bezorebné setí,

- setí do mulče,

- setí do ochranné plodiny,

- důlkování.

 

Pokud tedy zemědělec použije na MEO plochách některou z vhodných půdněochranných technologií pro SEO půdy, pak již nemusí kombinovat již s žádnou další.

Toto vysvětlení bude zařazeno i v připravované „protierozní kuchařce“, která se v současné době na MZe připravuje a měla by být k dispozici nejpozději na konci září.

K dořešení zatím zůstává požadavek na snížení procenta pokryvnosti povrchu půdy rostlinými zbytky v případě technologie setí do mělké podmítky (30 %). Jednání k této problematice se očekává na přelomu měsíců srpna a září.

Závěrem je nutno dodat, že stávající seznam půdoochranných technologií je otevřený, některé technologie (odkameňování, pokrývání, pěstování širokořádkových plodin v rozteči řádků do 45 cm) budou předmětem polních pokusů a ověřování a seznam pak v příštích letech může být na základě výsledků upravován.

 

Ing. Martin Fantyš, tajemník AK ČR


Příloha č. 1

 

Informace ze společného jednání představenstva a Dozorčí rady

AK ČR, konaného dne 26. srpna 2011 v Českých Budějovicích

 

  1. V rámci zahájení Země živitelky 2011 byl uspořádán společný oběd členů představenstva AK ČR s prezidentem České republiky Václavem Klausem, který projevil zájem o dění v resortu a rámci diskuze se vyjádřil k národním, unijním i světovým otázkám nejenom zemědělství ale i ekonomiky a politiky. Doporučil zlepšit využití produkčního potenciálu země a zároveň se maximálně soustředit na vlastní síly a schopnosti a to jak ve výrobě tak v prodeji. Dojednána byla dohoda o užší vzájemné spolupráci a komunikaci s AK ČR.
  2. Jednání představenstva a DR se jako host zúčastnil ministr zemědělství Ivan Fuksa. Ve svém vystoupení poděkoval za dobrou a přínosnou spolupráci ve všech směrech aktivit MZe na úrovni ČR i EK. Pojednána byla témata reforma SZP, rozpočet kapitoly, půdoochranná opatření, programy pomoci, ekonomické výsledky sektoru, domácí produkce potravin, transformace resortních institucí, podmínky prodeje státní půdy, povodňové škody 2010, aj. Prodiskutována byla také záležitost pozastavení podpory bioplynových stanic. V rámci dalšího propadu produkce prasat byl vznesen požadavek na urychlené vyhlášení dotačního titulu v národních pravidlech v předstihu k vyjádření EK. V rámci kritiky nastavení četnosti a efektivnosti kontrol státních úřadů ministr požádal o dodání konkrétních podkladů.
  3. Členové představenstva a Dozorčí rady AK ČR byli informování  o probíhajících jednáních k aktuálním záležitostem na národní úrovni; vývoj rozpočtu pro rok 2011 s předpokládaným pokrytím Top-Up citlivých komodit a národních podpor, čekání na ukončení notifikace titulů na podporu prasat a drůbeže, příprava titulu na podporu odbytových družstev pro rok 2012, aktuální škody na chmelnicích, uzavření exkluzivního partnerství s GE Money Bank, probíhající jednání s premiérem, ministry zemědělstvím, financí, průmyslu a obchodu a dalšími partnery. V rámci aktuálně vyhodnocovaného 13. kola PRV je výrazný převis žádostí nad alokovanými financemi a proto uspějí jen ty nejlépe bodované projekty, jasno by mělo být ve 35. týdnu.
  4. diskuzi k tématu prodeje státní půdy, zastavení prodeje ve splátkovém kalendáři na 30 let a změně pravidel daných PF ČR schválilo představenstvo AK ČR požadavek zahájit jednání s MZe a PF ČR s cílem opětovného otevření zvýhodněného prodeje s preferencí zemědělských podnikatelů. Dále intenzivně jednat o projednání připravené novely zákona o prodeji státní půdy se zapracováním přeložených požadavků a to na úrovni MZe, vlády a v Poslanecké sněmovny Parlamentu do konce roku 2011. 
  5. V rámci diskuze k jednáním o reformě SZP po roce 2013 byli přítomní informováni o pokračujících jednáních Konsorcia nevládních organizací, velkých podniků a BXL Consulting. Trvá obhajoba stanovených priorit (odmítnutí zastropování, greening, rovné podmínky v EU27 a další), analyzují se a zpracovávají modely vývoje a dopadů z informací, které jsou k dispozici. Členská základna bude i nadále průběžně informována o vývoji a směrování těchto jednání.
  6. Účastníci jednání byli seznámeni se závěry Komoditní rady pro obilí a olejniny. Sklizeň je ukončena na 80 % ploch obilovin, celkový objem úrody bude mírně nadprůměrný, výsledky do značné míry a regionálně ovlivnila nepřízeň počasí, což se podepsalo především na nižší kvalitě zrna. Předpokládá se vývoz cca 2,5 mil t.

Téměř ukončena je sklizeň řepky, její průměrný výnos i přes značné negativní vlivy během vegetace dosahuje zatím 3 t/ha a celková sklizeň 1,1 mil t. Přebytky nad rámec tuzemského zpracování ve výši cca 850tis. t lze bezproblémově vyvézt.

Potvrzuje se výhodnost termínovaných obchodů.

  1. V reakci na pozastavení podpory výstavby bioplynových stanic ze strany státu provedla AK ČR v jednotlivých okresech průzkum reálného stavu žádostí a záměrů na výstavbu bioplynových stanic. Podařilo se ověřit 85 % kapacit se závěrem, že stávající výstavba je lehce pod limitem Národního akčního plánu pro biomasu a k narušení trhu s energiemi tak nemůže ze strany BPS dojít. Na základě provedené analýzy trhu budou probíhat další jednání ve snaze tyto podpory obnovit. 
  2. V rámci dořešení obsazení představenstva o kandidáta za Liberecký kraj byla po kontrole potřebných dokladů a pravidel provedena kooptace kandidáta formou aklamace. Kandidát RAR Libereckého kraje Ing. Petr Krogman nedosáhl potřebné většiny přítomných hlasů a nebyl zvolen. V následném hlasování byl zvolen náhradník RAR Libereckého kraje Ing. Jiří Sameš.
  3. Jednání představenstva AK ČŘ se jako host zúčastnila Ing. Alena Stiborová, ředitelka zemědělského pojištění České pojišťovny, která pokrývá asi 70 % pojištěné zemědělské půdy. Paní ředitelka zhodnotila vývoj škodních událostí v letošním roce, které již přesahují dlouhodobý průměr (mrazy, krupobití, přívalové deště, vichřice, aj.) a vyjádřila zájem o další spolupráci. 
  4. V rámci kontroly úkolů je jednotlivým krajským garantům opětovně prodloužena povinnost dohlédnout na zkompletování elektronické evidence členů AK ČR v rámci příslušných regionů. Zároveň Dozorčí rada doporučuje členům představenstva apelovat u členských OAK dodání ročních závěrek a rozpočtů kanceláři AK ČR Olomouc. 

 

 

26. srpna 2011, České Budějovice

 

Zpracoval Ing. Jiří Felčárek, AK ČR Praha

 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 280
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář