František Mariánek, 5. duben 2011
Proces editace farmářského bloku.
Další krok ke zrychlení komunikace mezi státem a farmářem LPIS. Land Parcel Identifiacetion System.

 

31. 3. 2011 byl učiněn další krok k zrychlení komunikace mezi státem a farmářem. V LPIS byla farmářům dána možnost připravit si návrhy změn svých zemědělských pozemků z pohodlí domova.


 

Díky tomuto počinu se urychlí proces projednávání návrhů nových verzí zemědělských pozemků s pracovníkem na příslušné Agentuře pro zemědělství a venkov (AZV). Pracovník AZV po zhodnocení zákresu provedeného zemědělcem může jedním kliknutím v Evidenci půdy zákres převést do tzv. rozpracovaného návrhu nové verze pozemku. Tím mu bude ušetřena práce se zakreslováním. Farmář nebude muset zase složitě popisovat, kde přesně si přeje vést hranici pozemku, či předkládat velké množství papírových map, do kterých si plánované úpravy ručně zaznačil.

 

Zemědělec si zákresy nad svými pozemky může vytvořit prostřednictvím speciálního modulu "Příprava návrhů změn PB/DPB", kam se dostane z Registru půdy LPIS pro farmáře. V klidu si tak může promyslet nový průběh hranic svých pozemků bez pocitu, že zdržuje a stresu z toho, že na chodbě pracoviště AZV za ním čeká dlouhá fronta lidí, chtějících také projednat změny na svých pozemcích.

 

K dispozici má intuitivní editační nástroje. Nejdříve vytvoří zákres kopií ze stávajícího pozemku. Ten následně může upravovat posouváním lomových bodů zákresu, případně může vytvořit či zacelit "díru" v pozemku nebo jej určitým objektem ořezat. Zákresy může libovolně vytvářet, měnit a mazat. Uložené zákresy jsou ihned viditelné i pracovníkům na Agenturách pro zemědělství a venkov.

 

V současné době probíhá v LPIS mimořádná aktualizace hranic pozemků na základě nových leteckých snímků. Je to příhodná situace pro využití nového modulu pro přípravu návrhů změn na zemědělských pozemcích a to zejména těmi zemědělci, u nichž doposud místní AZV nezaktualizovala zákresy. V tomto období je na místních AZV rušno a urychlení práce uvítají nejen zemědělci, ale zejména pracovníci AZV.

 

Projekt LPIS představuje ucelené softwarové řešení zaměřené na problematiku sledování využití území. Hlavním cílem tohoto projektu je vytvořit funkční geografický informační systém, který bezchybně dokáže poskytovat podklady pro administraci a kontrolu naprosté většiny dotačních titulů pro české zemědělství. Kromě podpory administrace a kontroly dotací je systém Sitewell LPIS také využíván jako platforma pro kontrolu hospodaření na zemědělské půdě, aktualizaci a publikování dalších geografických vrstev v celém resortu Ministerstva zemědělství.

 

Zdroj: www.sitewell.cz



Hodnocení => průměr 302
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář