František Mariánek, 18. únor 2011
Informace Agrární komory ČR

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

v minulém týdnu jsme dokončili okružní jízdu po krajích, kde jsme diskutovali s delegáty nadcházejícího XIX. sněmu AK ČR.

 

 

V Praze 14. února 2011

Jeden z požadavků, který z těchto jednání vyplynul, je potřeba ucelených, kvalitních a pravidelných informací o práci vedení AK ČR a o řešení aktuálních záležitostí, které se týkají podnikatelského agrárního prostředí.

Vedení AK ČR na základě těchto požadavků rozhodlo, že budou členům AK počínaje sedmým týdnem letošního roku zasílány pravidelné informace, jejichž četnost bude minimálně tři týdny. Bude se tak dít elektronickou poštou na adresy členů agrárních komor, u těch okresů a svazů, které adresy členů AK poskytly. Kde tak neučinily, tam se budou informace zasílat na ústředí OAK a členských svazů, do doby než tyto adresy poskytnou.

První balíček informací se vztahuje k podpoře živočišné výroby a k obnovitelným zdrojům energie.

Podpora ŽV

Situace v ŽV, zejména v odvětví monogastrů, je vlivem prudkého nárůstu cen obilí velmi složitá. Proto jsme se soustředili na řešení tohoto zásadního problému, vedeme a zúčastnili jsme se mnoha jednání na toto téma s ministrem zemědělství a s vedením Mze. Stávající stav jednání a možnosti řešení jsou následující:

1)      TOP UP 2011

·         Budou plně uhrazeny citlivé komodity: dojné krávy, krávy bez tržní produkce mléka, ovce a kozy, chmel a škrob

·         %-ní rozdělení mezi jednotlivé komodity bude stejné jako v roce 2010 (poměrné krácení všech citlivých komodit tak, jak je krácena obálka Top-Up)

·         Na to bude potřeba cca 1,3 mld. Kč

 

2)      Článek 68

·         V roce 2011 bude stejná podpora jako v roce 2010, tedy dojných krav

·         V roce 2012 bude podpora dojných krav rozšířená o podporu krav bez tržní produkce mléka, ovce a kozy.

·         Z článku 68 není možné podle současných pravidel podporovat chov prasat nebo drůbeže

 

3)      Podpora chovu prasat

·         Připravuje se z národních dotací pro rok 2011, její výše bude odvislá od prostředků, které se podaří zajistit

Jednotlivé oblasti směřování podpory:

·         Dotační titul 8b) Kadávery – výplata maximální sazby na kadávery v chovech prasat na 6 Kč / kg – není třeba notifikace

·         Dotační titul 8 f) Ozdravení prasnic

V roce 2010 bylo přihlášeno 21 tis. prasnic a bylo přiznáno cca 60 % sazby.

Svaz chovatelů prasat odhaduje, že v roce 2011 bude přihlášeno do programu cca 15 tis. prasnic. Rovněž u tohoto programu není potřeba notifikace.

·         Dotační titul na podporu ozdravení dochovu selat 7 až 30 kg

Nový projednávaný program, který by se notifikoval v Bruselu pouze jako podtitul současného programu Ozdravení prasnic 8 f). AK ČR se bude snažit, aby tento dotační titul na ozdravení selat mohla čerpat většina chovatelů prasat ČR.

 

Celkově je třeba do odvětví chovu prasat na jeho záchranu směřovat 400 až 500 mil. Kč.

 

4)      Podpora chovu drůbeže

·         Dotační titul 8b) Kadávery – výplata maximální sazby na kadávery v chovech drůbeže na 6 Kč / kg – není třeba notifikace

Odvětví chovu drůbeže se postupně dostává do obdobného ekonomického tlaku, jakému bylo a je podrobeno odvětví chovu prasat. Touto skutečností je třeba se začít zabývat a připravit obdobně jako u prasat pomoc. Budeme proto iniciovat vytvoření odborného týmu, který návrh podpůrného programu připraví.

 

5)      Podpora snížení nákladů na krmení u prasat a drůbeže

Po našem jednání s ředitelem Státních hmotných rezerv, které se uskutečnilo 8. února a následným jednáním s ministrem zemědělství se připravují na naši žádost zápůjčky krmných obilovin chovatelům prasat a drůbeže ze SHR v množství 100 až 150 tis. t. Ministr zemědělství se k naší žádosti postavil vstřícně. V současné době se připravují technické podmínky operace a lze očekávat, že vláda tento návrh schválí. Jakmile se tak stane, budeme informovat. Smyslem tohoto opatření je snížení nákladů na krmiva. Velmi pozitivní vliv, který podpořil naše požadavky pomoci odvětví monogastrů, měla naše intenzívní mediální kampaň v souvislosti s dioxinovou aférou v Německu.

Stav v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE)

Bioplynové stanice (BPS)

·         Celkový instalovaný výkon slunečních elektráren do konce roku 2010 je 1820 MW

·         Odhaduje se, že cca 100 MW se nestihlo a bude doděláno v únoru 2011 za nižší výkupní cenu

·         Nový zákon k OZE půjde 17.2. do legislativní rady vlády a následně bude schválen vládou, cca do poloviny března

·         V návrhu zákona je změna – namísto měsíčních zelených bonusů budou roční a hodinové bonusy, což není podstatný problém

·         V novém zákoně bude zakotven nový nástroj, že pokud bude vyčerpána kapacita z národního akční plánu OZE (NAP) pro daný zdroj OZE, tak nebude v následujícím roce pro nově spuštěné zdroje garantovaná cena elektřiny. Bude se hodnotit instalovaný výkon daného OZE k NAP a to tak, jestli nepřekročila skutečná instalace předešlého roku úroveň roku následného v NAP. Například letos by se hodnotilo množství instalovaného výkonu BPS v roce 2010 (to je cca 100 MW) s cílem v roce 2011 v NAP (to je 147 MW). Takže je tam prostor. Ještě lépe by to vycházelo, kdyby se hodnotil výkon elektřiny a tepla dohromady (což dosud není zohledněno).

·         Na tomto příkladu je vidět, jak bylo velmi důležité, že AK prosadila podstatné navýšení úrovně BPS v NAP. Pokud by zůstala původní verze, tak by ERÚ zřejmě zastavilo podporu BPS formou garantované ceny elektřiny na BPS uvedené do provozu v roce 2012

·         Úkol je prosadit v NAP hodnocení energie u BPS celkem – elektřina a teplo.

·         K připojování do rozvodné elektrické sítě bude koncem února velký kulatý stůl na MPO, kde by se bude jednat o uvolnění zátarasy na připojování (ČEZ porušuje, ale striktně dodržuje EON).

·         Studie na bezpečnost sítě je na hladině 2300 MW, takže na připojení dalších BPS je prostor. Odhadujeme uvolnění připojování nejpozději od 1.4.2011. Budou ale oblasti, kde kapacita sítí, ale především rozvoden je vyčerpaná. Jsou to severozápadní Čechy a dvě rozvodny na jižní Moravě. Po získání mapy budeme informovat

·         Připravuje se novela energetického zákona, která bude řešit povinnost aktuálního odpojování zdrojů v případě problémů s rozvodnou sítí (přetížení soustavy, nárazy z fotovoltaiky a větru), který se bude vztahovat i na zdroje spuštěné v minulosti.

·         Odpojování bude probíhat dle zákona postupně v pořadí – nejdříve sluneční a větrné elektrárny, potom ostatní zdroje elektrické energie a nakonec zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla kam patří BPS. To znamená, že možnost odpojení BPS je prakticky nereálná, protože regulace se bude v první řadě týkat 1900MW slunečních elektráren.

·         AK připraví metodiku případné možnosti odpojování BPS, protože není možné například, aby BPS šla na 30%, minimum je 50% výkonu - úkol do konce března.

 

Úkol pro nás

·         Uskuteční se pracovní skupina monitorovacího výboru PRV, kde se budou navrhovat změny pravidel do červnového kola. AK navrhne posílení bodů pro ty podniky, které s rezervou vyrobí dostatek substrátu v rámci svého podniku pro BPS. To znamená body za hektary a VDJ.

 

 

 

Biomasa

·         V současné době se řeší, jakou jít cestou. Jestli co nejvyšší úspora CO2 a účinnost, nebo cesta nejlevnější. MŽP připravilo mapu potenciálu zemědělské půdy na biomasu.

·         Bude se upravovat NAP kvůli vyšší kapacitě slunečních elektráren a sníží se plánovaný objem biomasy. Je třeba hlídat, aby nedošlo ke snížení BPS.

·         Intenzivně se diskutuje nad kategoriemi biomasy S1 až S3 a nad spoluspalováním

·         AK a ERÚ (Energetický regulační úřad) zorganizují do konce března pracovní jednání na ČSÚ, na kterém by se měl stanovit oficiální index nákladů na biomasu.

 

Technické informace MZe k BPS a ostatním obnovitelným zdrojům energie

·         Celkem 4 kola na BPS

·         Schváleno 152 projektů s dotací 2,7 mld. Kč

·         Zatím podána žádost o proplacení s dotací 1,2 mld. na 58 projektů

·         Průměrný výkon BPS 605 kWh

·         Další kolo v červnu 2011 – zbývá cca 530 mil. Kč, což je podpora pro cca 30 BPS.

·         Přibudou ještě peníze za nerealizované projekty a projekty realizované s nižšími uznatelnými náklady. Odhaduje se, že v tomto kole bude podpořeno 50 BPS.

 

·         MZe vypracuje koncepci OZE ve vztahu na zemědělství v oblastech biomasa, BPS a biopaliva, která bude součástí energetické koncepce státu v rámci MPO. Plán do konce r. 2011

·         Bude vypočten potenciál zemědělské půdy ČR na OZE s přihlédnutím na zabezpečení potravinové bezpečnosti.

·         Důležitá bude úspora CO2 – emisní povolenky, to znamená účinnost, což nahrává BPS s využitím tepla

·         Mze podporuje lokální decentralizované spalování biomasy, kde by se navázala spolupráce mezi zemědělcem a obcí.

 

Další informace, které se budou týkat reformy SZP a GAEC 2, obdržíte zhruba za 14 dnů.

 

Za vedení AK ČR

 

Ing. Jan Veleba

 

 

 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 285
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář