Přispěvovatel , 30. listopad 2010
Informace z Myslivecká konference 2010

Ve středu 24. listopadu 2010 uspořádal Moravskoslezský kraj v pořadí již V. ročník Myslivecké konference. Letošní ročník byl tématicky zaměřen na  management populací srnčí a jelení zvěře.

Cílem této akce bylo seznámit širokou odbornou i laickou veřejnost s vybranými tématy na úseku myslivosti a vyvolat k této problematice diskuzi s vzájemnou výměnou názorů, odborných znalostí a nabytých praktických zkušeností. Je to jedna z mála akcí tohoto druhu v celé naší republice a již získala své pevné místo v kalendáři odborné veřejnosti. Dokladem významu této akce v oblasti myslivecké osvěty, jsou její minulé ročníky, na kterých již zazněla celá řada odborných přednášek.

Blok přednášek byl otevřen vystoupením Ing. Jana Dvořáka, Ph.D. (Mendelova univerzita v Brně), který se ve svém příspěvku věnoval zásadám chovu a lovu srnčí a jelení zvěře jak z pohledu platných právních norem na úseku myslivosti, tak i z hlediska praktického mysliveckého hospodaření s těmito druhy zvěře. Cílem chovu zvěře je dosáhnout početně stabilní populace s vyrovnanou věkovou strukturou se snahou o udržení dobrého výživného stavu za předpokladu zvyšování genetické kvality jedinců v populaci. Pro potřeby určení věku zvěře byli přítomní podrobně seznámeni s jednotlivými metodami určování stáří ulovené zvěře od těch nejpřesnějších laboratorních metod až po odhad stáří dle úbrusu chrupu. Další příspěvek přednesl doc. Ing. Miloslav Vach, CSc., který pohovořil o historii preparátorství, významu a způsobech preparace trofejí ulovené zvěře. V této prezentaci plné fotografií a ukázek postupů preparace a zhotovených preparátů byly popsány jednotlivé druhy trofejí z celé škály lovné zvěře. Důraz na správný odlov trofejové zvěře spolu s důkladnou preparací kladl Ing. Dvořák ve svém druhém příspěvku, ve kterém se zabýval hodnocením trofejí, bodovou hodnotou trofeje a přehledem metod CIC k hodnocení trofejí. V rámci tohoto příspěvku byli účastníci upozorněni na úskalí a odlišnosti při hodnocení jednotlivých druhů trofejí a byly popsány atypické trofeje, které nejsou předmětem hodnocení. Předsedové hodnotitelských komisí chovatelských přehlídek trofejí v oblasti chovu jelení zvěře „Beskydy“ a „Jeseníky-Východ“ přítomné seznámili se správností odlovu trofejové zvěře v oblastech chovu včetně statistických údajů o lovu při porovnání plánovaného a skutečného lovu zvěře. Nemalý zájem posluchačů vzbudil příspěvek Mgr. Miroslava Kutala (Hnutí Duha), který přítomné seznámil s výsledky studie zaměřené na migrační koridory pro velké savce v Jablunkovské brázdě. V rámci této studie byly vytipovány dva koridory pro velké savce, na kterých byla sledována intenzita jejich využití velkými savci včetně zaznamenání případných střetů těchto živočichů s automobily v místech křížení s pozemními komunikacemi. V závěru konference upozornila MVDr. Ivana Krčmářová (Krajská veterinární správa pro Moravskoslezský kraj) přítomné uživatele honiteb na povinnost předkládání k vyšetření 100% ulovené zvěře vnímavé na trichinelózu a požádala účastníky o sjednocení termínu na předkládání antiparazitárních léčiv s ohledem na jejich ochrannou lhůtu, a to od 1. 2. 2011 do 15. 2. 2011.

Obsahová náplň ukončeného letošního ročníku myslivecké konference byla volena na základě poznatků z loňského ročníku konference, podnětů účastníků a s ohledem na aktuální problematiku na úseku myslivosti. Letošní ročník úspěšně navázal na předchozí roky a všichni si odnesli z této akce nejen mnoho nových poznatků a informací do další práce, ale také nadějného očekávání příštího ročníku konference


Přiložené dokumenty:
Fotografie 1
Fotografie 2
Sborník referátů
Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 260
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář