Tisková zpráva – Zemědělci, kterým budou prostřednictvím Agentur pro zemědělství a venkov zaevidovány vnitřní krajinné prvky, budou moci na jejich plochu již letos obdržet některé konkrétní platby (přímé platby, doplňkové platby, dotace farmářům v oblastech se zhoršenými přírodními podmínkami - tzv. LFA platby a podpory na agro-environmentální opatření).
„Význam krajinných prvků (KP) zohledňuje i evropská legislativa, která uvádí jejich zachování jako jeden z povinných standardů Dobrého zemědělského a environmentálního stavu. Zahrnutí plochy KP do plochy zemědělské půdy, na kterou lze poskytovat podporu, umožňuje jejich cílenější ochranu. Ministerstvo zemědělství využilo možnosti poskytování podpor na plochu KP a připravilo legislativní a technickou oporu celého systému.
Legislativa definuje na zemědělské půdě šest druhů krajinných prvků: mez, terasa, travnatá údolnice, skupina dřevin, stromořadí a solitérní dřevina. Novela zákona o zemědělství zavádí evidenci krajinných prvků a zakotvuje možnost poskytnutí podpor na plochy KP nacházejících se uvnitř půdních bloků. Zemědělci tak mají možnost ve spolupráci s Agenturami pro zemědělství a venkov takové krajinné prvky evidovat, tím se stanou součástí půdního bloku a na jejich plochu bude možné pobírat podporu. Aby zemědělci měli nárok na tuto podporu, měli by mít krajinné prvky zaregistrovány do poloviny května, kdy se dávají podklady pro dotace.
V případě evidence na základě žádosti uživatele nebo vlastníka KP musí být doložen právní důvod užívání k předmětnému KP (nájemní smlouva, výpis z katastru apod.). U krajinných prvků se v LPIS eviduje identifikační číslo, druh KP, příslušnost k půdnímu bloku, výměra, vlastník, uživatel a zařazení do katastrálního území. Po zaevidování KP je všem dotčeným stranám doručeno oznámení, které obsahuje veškeré údaje o konkrétním KP. Zemědělec má možnost se ke krajinným prvkům, které leží na jím užívaných půdních blocích, nepřihlásit. Tyto KP jsou pak v LPIS označeny příznakem „bez uživatele“ a na jejich plochu nelze následně čerpat podporu.
K 19. dubnu bylo v celé České republice evidováno 42 491 krajinných prvků o celkové výměře zhruba 2 170 ha zemědělské půdy.
Petr Vorlíček,
tiskový mluvčí MZe