Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
agronavigator.cz , 20. říjen 2011
Vykrmovat býky travní siláží?
Vykrmovat býky travní siláží?
I s pomocí travní siláže je možné dosáhnout u býků vysokých přírůstků hmotnosti.
![]() ![]() ![]() Kukuřičná siláž je i v letošním roce drahým a nedostatkovým zbožím: díky jarnímu suchu trpělo mnoho chovatelů skotu nedostatkem krmiva, situaci zhoršila ještě poptávka po kukuřičné siláži ze strany provozovatelů bioplynových stanic a také poškození porostů zavíječem.
Někteří výkrmci býků již dlouho sázejí na travní siláž a referují o svých dobrých zkušenostech. Výsledky pokusů naproti tomu nepřesvědčily, protože se většinou nepodařilo vyrovnat nízkou koncentraci energie v travní siláži. Proto se experti ze Zemského zemědělského ústavu rozhodli zmapovat možnost zařazení travní siláže do krmných dávek býků ve výkrmu.
Tab. 1: Složení tří krmných dávek (v % sušiny)
V rámci pokusu bylo 72 býků plemene fleckvieh (hmotnost: 250 ± 18 kg; věk: 197 ± 7 dní) rozděleno do tří skupin podle hmotnosti, věku a původu. Skupina 1 (0 % travní siláže) dostávala TMR sestávající z kukuřičné siláže, slámy a jádra (tab. 1). Ve skupině 2 (30 % travní siláže) a 3 (60 %) bylo nahrazeno 30 resp. 60 % kukuřičné siláže a slámy (na bázi sušiny) travní siláží.
Sojový šrot ve skupině 2 a 3 byl nahrazen kukuřičným zrnem a řepkovými pokrutinami k vyrovnání energetické a dusíkaté bilance krmné dávky (tab. 2).
Tab. 2: Obsah živin v krmných dávkách
Výsledky: Příjem krmiva byl mírně vyšší ve skupině s 30% podílem travní siláže (tab. 3). Délka výkrmu do dosažení živé hmotnosti ve výši 750 kg trvala 316, 308 resp. 321 dní. Průměrné denní přírůstky živé hmotnosti, jatečná výtěžnost a kvalita jatečných trupů nebyly krmením ovlivněny. Zvířata krmená travní siláží vykazovala poněkud vyšší podíl tuku v porovnání se zvířaty bez travní siláže. Kromě toho u těchto zvířat došlo k signifikantnímu zvýšení výšky hřbetního špeku. Senzorická hodnocení prokázala výraznější žluté zbarvení uloženého tuku, s narůstajícím podílem travní siláže klesal vzájemný poměr mezi omega-6 ku omega-3 mastným kyselinám ve svalovině. Jiné ukazatele jako např. ztráty grilováním, hodnota pH, množství intramuskulárního tuku, ztráty při skladování, textura masa byly srovnatelné.
Tab. 3: Nejdůležitější výsledky pokusu
Částečná náhrada kukuřičné siláží travní téměř u býků neovlivnila výkrmové schopnosti a jatečnou užitkovost. Především je možné doporučit 30% náhradu kukuřičné siláže, kdy je možné dosáhnout o něco vyššího příjmu krmiva a díky příznivému složení travní siláže uspořit proteinové zdroje a také minerální krmivo. Při vyšším podílu travní siláže je nutné zohlednit nižší obsah energie, který je nutné vykompenzovat komponentami bohatými na energii.
![]() Výsledky krmivářského pokusu byly zhodnoceny také po ekonomické stránce (tab. 4):
Vedle ceny obilovin může travní siláž učinit ekonomicky zajímavou také výše prémií v programu ochrany životního prostředí, výrobní náklady travní siláže nebo výše nákladů na pracovní sílu. Tab. 4: Ekonomika zkrmování travní siláže
Bullen mit Grassilage mästen?
Top Agrar, 2011, č. 10, s. R20 – R23 |
![]() |
![]()
|
![]() |