- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Výzkum ochrany proti drátovcům ve Francii
V průběhu let se problémy související s drátovci – larvami brouků kovaříků (rod kovařík – Agriotes, čeleď kovaříkovití – Elateridae) staly zemědělsky ještě škodlivějšími pro kultury zeleniny se ztrátami na porostech, redukcí vitality a také ztrátami komerční kvality u některých kultur. Škody na plodinách způsobují ve Francii čtyři druhy kovaříků: kovařík obilní (Agriotes lineatus), kovařík tmavý (Agriotes obscurus), kovařík locikový (Agriotes sputator) a kovařík Agriotes sordidus.
Používání feromonových lapáků v Lanxade pomohlo francouzským výzkumníkům specifikovat přítomné druhy kovaříků a jejich relativní význam. Ukázalo se, že letová aktivita a úspěšnost lapání je závislé na teplotě: při teplotě pod 10°C se neuskutečnily žádné odchyty, vyskytlo se několik odchytů při teplotě mezi 10 – 14°C a k dobré úrovni odchytů došlo při teplotě vyšší než 14°C. Existovala také evidovaná různá úroveň odchytů mezi různými poli. Ale nebylo možné stanovit vztah mezi počtem lapených samečků a populacemi larev přítomných v poli.
V podmínkách ochrany výsledky začlenění feromonových lapáků do kontrolních strategií byly spíše neuspokojivé, speciálně u masového odchytávání, technik lákání a likvidace. Další informace v: Phytoma, 2011, č. 643, s. 24 – 28
http://www.nzpk.cz/objednavka-reprograficke-sluzby/
Vydáno : 17.6. 2011 ; Autor : Ing. Šárka Vondrášková