- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Novinky z FAO - Udržitelná správa vody je klíčem k potravinovému zabezpečení v Evropě a střední Asii - zpráva OSN
Obyvatelé Evropy a Střední Asie potřebují k zajištění dostatečného množství potravin především vodu. Udržitelná správa vodních zdrojů je klíčovým faktorem pro zvýšení efektivity, inkluzivity a odolnosti zemědělství v regionu.
Toto zjištění přináší nejnovější zpráva Organizace spojených národů (OSN) „Regionální přehled o potravinové bezpečnosti a výživě 2024“.
Zatímco Evropa a Střední Asie má obecně nižší míru podvýživy než jiné části světa, některé státy regionu nadále čelí výrazné potravinové nejistotě. Podle zprávy bylo v roce 2023 přibližně 107,2 milionu obyvatel regionu vystaveno mírné nebo závažné potravinové nejistotě. Na tuto situaci mají vliv nejen klimatické změny, ale také socioekonomické faktory a probíhající konflikty, včetně války na Ukrajině.
Nová zpráva OSN zdůrazňuje, že vodní hospodářství nelze redukovat pouze na dostupnost vody, ale je třeba zohlednit také její kvalitu, efektivní využití a správu. Mezi hlavní výzvy regionu patří zastaralá vodní infrastruktura, rostoucí znečištění, klimatická změna a nedostatečná spolupráce v oblasti přeshraničního řízení vodních zdrojů.
Dle Tamary Nanitašvili, hlavní autorky zprávy a seniorní politické poradkyně FAO, mají státy s vyššími příjmy obecně lepší míru „vodního zabezpečení“. Přesto nedostatek přístupu k bezpečné pitné vodě a hygienickým zařízením v některých částech Střední Asie a Kavkazu přispívá k horším výživovým ukazatelům.
Autoři zprávy doporučují několik klíčových opatření pro udržitelnou správu vodních zdrojů a zajištění potravinového zabezpečení v regionu:
• Investice do modernizace vodní infrastruktury – zlepšení zavlažovacích systémů a čištění odpadních vod.
• Zvýšení efektivity využití vody v zemědělství – podpora technologií, které minimalizují plýtvání vodou.
• Posílení přeshraniční spolupráce – koordinace správy vodních zdrojů mezi sousedními státy.
• Snížení vodní stopy potravin – podpora udržitelných stravovacích návyků a omezení produkce živočišných produktů náročných na vodní zdroje.
Udržitelná správa vodních zdrojů je nezbytným předpokladem pro zajištění potravinového zabezpečení v Evropě a Střední Asii. Investice do efektivního řízení vody a inovativních řešení mohou pomoci regionu čelit budoucím výzvám a zajistit dostatek potravin pro všechny obyvatele.
Mgr. Kateřina Hradilová, Ph.D.
Oddělení zahraničně obchodní spolupráce
Ministerstvo zemědělství
katerina.hradilova@mze.gov.cz