František Švadlena, předseda Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin se pro Agroweb mimo jiné vyjádřil k odhadům letošní sklizně řepky a budoucnosti pěstování této plodiny v České republice.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Plíseň maková je jedním z významných škodlivých činitelů máku. Tato choroba letos poškodila porosty ozimého máku a vyskytuje se i na tradičně zakládaných porostech jarního máku. Na tuto chorobu není registrován žádný chemický přípravek. Řešení je však možné nalézt mezi biologickými preparáty.
Naši pěstitelé řepky patří mezi nejlepší na světě. Tato chvála zazněla na polním dni v Červeném Újezdě. Přesto je stále co zlepšovat a vědečtí pracovníci se snaží najít způsob, jak dále zvýšit výnosy řepkového semene a současně zlepšit rentabilitu produkce. Nerozhoduje o tom množství vstupů, ale jejich kvalita. Proto je zatím práce schopného agronoma nezastupitelná.
Agrární komora ČR letos očekává nadprůměrnou domácí úrodu obilí. Zatímco loni pěstitelé sklidili z polí 7,153 milionu tun obilí, tak letošní sklizeň by se podle odhadu komory měla díky příznivému počasí a nárůstu osetých ploch pohybovat v rozmezí od 7,2 milionu tun do 7,5 milionu tun obilí. Informoval o tom dnes Josef Kubiš z komoditní rady komory.
Pouze silný tlak houbových chorob, popřípadě lokálně kroupy, mohou ohrozit stav letošních porostů řepky. Pokud se žádný z těchto černých scénářů nenaplní, je možné očekávat velmi pěkné výnosy, zhruba na úrovni loňského roku, což je 3,1 tuny z hektaru. Lze rovněž počítat s dobrým zpeněžením produkce.
Na pulty tuzemských obchodů se v posledních letech začíná vracet dlouho zanedbávaná zelenina s dlouhou historií – chřest. Spotřebitelé tak sledují trend okolních zemí.
Pěstování cukrové řepy se podle představitelů Svazu pěstitelů cukrovky Čech (SPCČ) nachází v krizi. Důvodem je závratný vzestup cen jiných komodit rostlinné výroby, například obilí a řepky, a na druhé straně výrazný růst nákladů na její pěstování. Svůj nezanedbatelný dopad má i unijní reforma trhu s cukrem.
Pro směr růstu (a polaritu) buněk je klíčový tzv. exocyst, bílkovinný komplex, který byl zatím popsán pouze u živočichů a kvasinek. Jeho přítomnost v rostlinných buňkách nyní prokázali vědci Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, v. v. i. (ÚEB) spolu s americkými a německými kolegy. Informoval o tom tiskový odbor akademie. Objev by mohl mimo jiné přispět k pochopení způsobu, kterým se rostlina brání napadení patogeny.
Produkce pšenice v sezoně 2008/2009 (červenec-červen) vzroste o 46 milionů tun na rekordních 650 milionů tun, uvedla v pátekve své měsíční prognóze Mezinárodní rada pro obilí (IGC). Vysoká produkce by měla srazit ceny, které v posledním roce výrazně vzrostly a způsobily sociální nepokoje v řadě chudých zemí.