Renata Šarjaková, 9. červenec 2025
Svaz školkařů České republiky byl letos hlavním organizátorem jednání Evropské školkařské asociace (ENA Summer Meeting 2025)

Ve dnech 24. až 27. června 2025 se v Hotelu Malý Pivovar v obci Klášter Hradiště nad Jizerou  uskutečnilo letní jednání Evropské školkařské asociace (ENA Summer Meeting 2025). 

 

Ve dnech 24. až 27. června 2025 se v Hotelu Malý Pivovar v obci Klášter Hradiště nad Jizerou  uskutečnilo letní jednání Evropské školkařské asociace (ENA Summer Meeting 2025). Svaz školkařů České republiky je jedním ze členů ENA a letos jsme byli hlavním organizátorem tohoto významného setkání. Akce proběhla pod záštitou ministra zemědělství Mgr. Marka Výborného a osobně se jí zúčastnil náměstek ministra zemědělství Ing. Miroslav Skřivánek. Celkem se akce zúčastnilo 38 členů ENA ze 17 zemí včetně České republiky

Klíčové body jednání 

Prezident ENA Tim Van Hulle přivítal všechny účastníky a zdůraznil význam mezinárodní spolupráce v oblasti školkařství. Slova se poté ujal náměstek ministra Ing. Miroslav Skřivánek, který ve jménu ministra Výborného účastníky pozdravil a vyzdvihl důležitost podobných setkání pro obor, který má v našich zemích dlouholetou tradici.


Předseda Svazu školkařů ČR Ing. Pavel Halama připomněl historickou roli českého školkařství: „Za první republiky patřily české okrasné školky k největším producentům rostlinného materiálu v Evropě.“


Náměstek ministra dále uvedl, že kromě negativních dopadů klimatických změn čelí čeští školkaři i dalším dlouhodobým výzvám, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly nebo omezování dostupných prostředků na ochranu rostlin. „I proto se Ministerstvo zemědělství snaží školkařský sektor cíleně podporovat – především prostřednictvím národních dotací, podpory poradenství pro rostlinnou výrobu či investic do zavlažovacích zařízení,“ dodal.

Školkařství jako součást zemědělství je mnohdy opomíjený obor, ale zdá se, že byla nalezena společná řeč a i cesta pro budoucí spolupráci. 
Pan náměstek nám na závěr popřál úspěšné jednání a ubezpečil nás , že je záměrem Ministerstva zemědělství pomáhat pěstitelům školkařských výpěstků.

Byla probírána další témata: legislativa na úrovni EU, situace po Brexitu, fytosanitární problematika, diskutovala se také aktuální situace v jednotlivých členských zemích s ohledem na školkařskou produkci.
Ve všech zemích jsou podmínky pro udržení a zlepšení v oboru podobné a závislé na klimatických změnách, nedostatku pracovní síly, zvyšování provozních nákladů a v několika zemích i nejistota před podzimními volbami.


Dalším tématem bylo jak obor zviditelnit, jeho propagace a zdůraznění jak důležitou roli hraje v boji proti měnícímu se klimatu.

Letní setkání ENA slouží jako místo, kde se sejdou přední odborníci a organizace z Evropy a mají tak jedinečnou příležitost k výměně poznatků, podpoře spolupráce a v neposlední řadě i poznat školkaře z hostitelské země. 

Součástí programu byly také odborné exkurze, zaměřené na představení českého školkařství. Během tří dnů delegáti navštívili pět významných podniků, které reprezentují vysokou kvalitu a rozmanitost domácí produkce. Velké poděkování patří firmám, které otevřely své provozy a poskytly inspirativní prezentace: 

•    Diké spol. s r.o. – www.dike-centrum.cz  
•    Jelínek zahradnické centrum – www.zahradnictvi-jelinek.cz
•    Arboeko – www.arboeko.com
•    Školky Montano – www.skolky-montano.cz
•    Agarden – www.agarden.cz

Více fotografií je na našich stránkách www.svaz-skolkaru.cz

                


Kontakt pro média:
Lucie Horáková, tajemnice SŠČR  
e-mail: info@svaz-skolkaru.cz


Hodnocení => průměr 300
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář