- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Ministerstvo zemědělství chce podporovat pěstování brambor, s tuzemskými i evropskými prostředky se nadále počítá
Ministerstvo zemědělství (MZe) chce podpořit konzumaci i pěstování brambor v České republice. Mají k tomu pomoct národní i evropské zdroje. Dlouhodobým cílem MZe je zastavit propad ploch s bramborami a zvýšit soběstačnost České republiky v této komoditě.
Letos bylo bramborami osázeno téměř 23 000 hektarů. Vlivem extrémního sucha ale pěstitelé očekávají slabší sklizeň. Plochy pozdních konzumních brambor v ČR dlouhodobě klesají, v posledních letech se ale podařilo pokles víceméně zastavit. Naopak plochy brambor pro produkci škrobu se v posledních letech rozrůstají.
Pěstitelé brambor mohou především využívat podpory v rámci dobrovolné podpory vázané na produkci tzv. citlivých komodit (VCS). Celkově Mze poskytuje v rámci této podpory pěstitelům brambor 135 mil. Kč. V loňském roce tak MZe podpořilo téměř 6 000 hektarů brambor pro výrobu škrobu částkou 13 743 Kč/ha a přes 10 000 hektarů konzumních brambor částkou 4 777 Kč/ha.
Zachovány zůstanou také tradiční národní dotační programy pro brambory, ať už jde o podporu testování množitelského materiálu zemědělských plodin, prevence proti šíření karanténních bakterióz nebo podpory registrovaných odrůd polních plodin.
V letošním roce byly navýšeny prostředky pro národní dotační program Podpora ozdravování polních a speciálních plodin o 25 mil. Kč na celkových 180 mil. Kč. V rámci tohoto programu mohou pěstitelé brambor žádat až o 25 mil. Kč se zároveň při jednání o nové Společné zemědělské politice EU a vyjednávání nového finančního rámce snaží zaměřit právě na podporu citlivých plodin. Požaduje navýšení VCS z 15 % na 25 %. Snaží se tím naplnit strategické cíle MZe týkající se zvyšování soběstačnosti v komoditě brambor.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství