Renata Šarjaková, 4. květen 2018
Setkání šlechtitelů a semenářů v rámci konání Valné hromady ČMŠSA dne 24.4.2018
Valná hromada Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace (ČMŠSA) byla svolána prezidentem sdružení Ing. Prášilem a uskutečnila se 24. dubna 2018 v Hradci Králové.

Této akce se zúčastnilo téměř 100 zástupců členů sdružení. Pozvání přijali mimo jiné významní představitelé zemědělského sektoru náměstek ministra Sekce zemědělských komodit a ekologického zemědělství Ing. Petr Jílek, ředitel Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu Ing. Daniel Jurečka a Ing. Josef Kott, místopředseda Zemědělského výboru PSP ČR.

ČMŠSA slaví v letošním roce 25. výročí založení sdružení a dlouholetý člen představenstva Ing. Jiří Beran zhodnotil vývoj a důležité mezníky asociace za čtvrt století. Při této příležitosti bylo uděleno čestné členství Ing. Ladislavovi Rosenbergovi, CSc. za jeho aktivní dlouholetou činnost a přínos nejenom v představenstvu ČMŠSA, ale také za jeho zásluhy v oblasti šlechtění.  

Hosté ve svých vystoupení se zaměřili na aktuální změny v sektoru osiv a sadby, uvedli změny v dotačních programech pro rok 2018, byla také podána informace k budoucí společné politice. Dále bylo zástupci institucí řečeno, že s asociací úzce spolupracují a konzultují změny v připravované šlechtitelské a semenářské legislativě, aktuálně například k prováděcím aktům k rostlinolékařskému nařízení 2016/2031.

Prezident Ing. Jan Prášil a výkonná ředitelka Ing. Vlasta Horká konstatovali, že:

  • je nutné zajistit odpovídající podporu prostřednictvím národní dotace tak, aby byly z hlediska financování šlechtění zachovány srovnatelné podmínky s ostatními zeměmi EU, aby nedocházelo k dalšímu oslabení konkurenceschopnosti českého šlechtění a semenářství.
  • legislativa postupně zvyšuje administrativní zátěž na výrobu uznaného osiva, a to přináší výrobcům certifikovaných osiv další finanční náklady. Na druhou stranu se tím nepřímo podporují necertifikovaná osiva, které jsou mimo rámec kontrolního systému a nelze ověřit jejich zdravotní stav.  
  • je nutné zajistit účinné přípravky na ochranu rostlin, zejména mořidel, aby v budoucnu nedocházelo k nekontrolovatelnému rozšiřování chorob přenosných osivem.
  • se podařilo ve spolupráci se Sdružením pěstitelů travních a jetelových semen prosadit návrh na úpravu dotačního titulu 3.i.  k podpoře osiv pícnin v Zásadách pro rok 2018. Upravené podmínky navyšují trojnásobně sazby u jednotlivých skupin pícnin a zjednodušují podání žádosti pro směsi v letošním roce.
  • se podařilo se prosadit v rámci prováděcího nařízení k patentům vyloučení rostlin z patentovatelnosti, pokud jsou získány v podstatě biologických procesů.



Na jednání Českomoravská šlechtitelská a semenářská asociace zhodnotila uplynulý rok a stanovila priority pro další období:

  • Využít všech dostupných prostředků a kontaktů prosazovat dlouhodobou podporu v oblasti šlechtění a podporu investic semenářského sektoru a s využitím všech dostupných prostředků a kontaktů se podílet na zabezpečení podpůrných programů v zájmové oblasti šlechtitelsko-semenářského sektoru.
  • Účinně prosazovat zájmy šlechtitelsko-semenářského sektoru při změnách evropské legislativy, aktivně prosazovat zlepšování vymahatelnosti šlechtitelských práv
  • nadále se snažit o užší zapojování do činnosti pěstitelských svazů s cílem hájení zájmů oborů výzkumu, šlechtění a semenářství,
  • Zapojit se do osvěty veřejnosti v oblasti významu používání úředně uznaných osiv




Českomoravská šlechtitelská a semenářská asociace je profesním sdružením šlechtitelských a semenářských firem. Sdružení bylo založeno v roce 1993 jako zájmové sdružení právnických osob ve smyslu ustanovení § 20 f a násl. Občanského zákoníku k organizaci a podpoře vzájemné spolupráce a k uplatňování společných zájmů v oblasti šlechtění a semenářství na úseku obchodu, ochrany odrůd a rozvoje šlechtitelské a semenářské činnosti. V současné době sdružuje 70 členů. Sdružení je aktivním členem Agrární komory ČR, Mezinárodní semenářské federace (ISF), Evropské semenářské asociace (ESA).


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 213
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář