- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Projevuje se další škůdce kukuřice - zavíječ kukuřičný
Vliv na snížení výnosů kukuřice bude mít díky extrémnímu suchu nejen výskyt bázlivce kukuřičného, o kterém jsme již informovali, ale i zavíječe kukuřičného, jehož silné výskyty zaznamenáváme od poloviny srpna. Silná poškození se objevují i ve vyšších polohách, a to nejen v případě tohoto škůdce, ale např. u viróz obilnin.
V současnosti lze pozorovat zejména na lokalitách Vysočiny a západních Čech a na mnoha dalších místech s pěstovanou kukuřicí masivní poškození housenkami zavíječe kukuřičného (Ostrina nubilalis). Provrtaná stébla a palice kukuřic se objevují v porostech pěstovaných v sousedství loňských kukuřic, ačkoliv se na dané lokalitě dodržuje řádný osevní postup.
Jistou anomálií je také fakt, že se silná poškození vyskytují na polích s nadmořskou výškou nad 500 m n. m. Tento rok tak potvrzuje skutečnost, že dochází ke změnám klimatu a posunu škodlivosti některých druhů hmyzích škůdců. Podobný posun byl zaznamenán též u viróz obilnin, které se začínají vyskytovat i v nadmořských výškách nad 550 m n. m. Z tohoto důvodu by měli pěstitelé kukuřice v další pěstební sezóně zvážit změny v osevním postupu, snížit podíl monokultur kukuřice a upravit skladbu plodin tak, aby zajistili potřebnou hmotu jiným zdrojem např. GPS žitem. Toto doporučení by mělo platit i pro pěstitele poloh 450–550 m n. m.
Další doporučení pro snížení škod v příštím roce je nepodceňovat průběh počasí v době kladení motýlů. Každý pěstitel by měl pravidelně navštěvovat porosty a sledovat např. výstupy z monitoringu světelných lapačů nebo aktuální zprávy o výskytu škodlivých organismů v Rostlinolékařském portálu v modulu Výskyt a Prognóza, které jsou zveřejněny na našich webových stránkách.
V tomto roce se předpokládá vysoký propad ve výnosech silážových i zrnových kukuřic díky extrémnímu suchu v kombinaci s poškozením bázlivcem kukuřičným v teplých oblastech republiky, zvláště na Moravě.
Ivana Kršková, tisková mluvčí