- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Dřepčíci ohrožují nově zakládané porosty řepek
Doporučujeme pěstitelům řepky projít si své porosty a zjistit, zda se na výdrolech či na polích s čerstvě vzešlou řepkou neobjevují dospělci dřepčíků. K předcházení výskytu tohoto škůdce a nejspolehlivější ochranou je snížit podíl řepky v osevním postupu pod 15 %.
Na základě monitoringu dřepčíků rodu Phyllotreta a dřepčíka olejkového (Psylliodes chrysocephala) jsme koncem minulého týdne zaznamenali první silné výskyty dřepčíků rodu Phyllotreta v různých částech republiky. Nejčastěji se jedná o výskyty v oblasti jižní Moravy (okres Znojmo) a dále v okrese Třebíč (k.ú. Moravské Budějovice). Velké problémy jsou na pozemcích v blízkosti řepkoviště sklízeného tento rok. Na těchto polích dochází k masivnímu žíru. Zvláště u časněji setých řepek v nižším výsevu je ochrana v rizikových místech nutná, jinak by došlo ke 100% poškození a pozdější nutnosti porosty zaorat. V západních Čechách již v tomto týdnu probíhají první aplikace insekticidu. Nejspolehlivější ochranou je snížit podíl řepky v osevním postupu pod 15 %.
Doporučujeme pěstitelům řepky projít si své porosty a zjistit, zda se na výdrolech či na polích s čerstvě vzešlou řepkou neobjevují dospělci dřepčíků rodu Phyllotreta, případně se zaměřovat i na dřepčíka olejkového, který se začne objevovat po letní diapauze. Práh škodlivosti je 1 brouk na 1 metr řádku.
Proti dospělcům dřepčíků rodu Phyllotreta, případně dřepčíka olejkového lze aplikovat některý z kontaktních přípravků zveřejněný v Registru přípravků nebo v Rostlinolékařském portálu v metodikách na dřepčíky rodu Phyllotreta či dřepčíka olejkového.
Výskyt dřepčíků je po ošetření nutné sledovat a při opakovaném silném výskytu ošetření případně opakovat. Je doporučeno používat kontaktní přípravky na bázi pyretroidů. Škodlivost dřepčíků a dřepčíka olejkového se rok od roku zvyšuje. U dřepčíka olejkového je známa i jeho snížená citlivost vůči insekticidům na bázi neonikotinoidů, proto je vhodné rozhodování o ošetření volit přípravky na bázi pyretroidů.
Ivana Kršková, tisková mluvčí