František Mariánek, 3. květen 2010
Zpráva o výskytu škodlivých organismů a poruch č. 4
 

STÁTNÍ ROSTLINOLÉKAŘSKÁ SPRÁVA

Sekce ochrany proti škodlivým organismům

Těšnov 17, Praha 1, PSČ 117 05

tel.: 545110436

27.4. 2010

za období 12.4. – 25.4. 2010

1. Počasí

Ve sledovaném období bylo převáţně polojasno aţ jasno, místy při zvýšené oblačnosti zataţeno s přeháňkami; zpočátku ve vyšších polohách padal sníh (Cheb, Karlovy Vary). Velmi proměnlivé počasí bylo zaznamenáno ve východních Čechách. Ranní a noční teploty klesaly pod bod mrazu (při vyjasnění aţ - 6°C). Denní teploty byly naměřeny v poměrně širokém rozmezí 6 - 20 °C.

2. Výskyt škodlivých organismů a poruch

Po mrazech hrozí nebezpečí poškození vzcházejících rostlin cukrovky, hrachu a máku (severní Čechy). Na polích v okrese Pardubice probíhalo setí slunečnice a kukuřice a sázení brambor.

OBILNINY

V okresech Karlovy Vary a Sokolov bylo všeobecně pozorováno silné zaplevelení ozimých obilnin přezimujícími plevely - violkou rolní (Viola arvense), rozrazily (Veronica spp.), svízelem přítulou (Galium aparine), chundelkou metlicí (Apera spica-venti), penízkem rolním (Thlaspi arvense), kokoškou pastuší tobolkou (Capsella bursa-pastoris), hluchavkou nachovou (Lamium purpureum), lipnicí roční (Poa annua).

PŠENICE OZIMÁ (RF 25 - 31)

Na severní Moravě a ve Slezsku bylo zaznamenáno lokální poškození hnojivem DAM 390 v okrese Přerov a ojedinělé poškození herbicidy v okrese Karviná.

Laboratorně byly potvrzeny výskyty viru zakrslosti pšenice (WDV) v okresech Hodonín (Dubňany, Ţeravice u Kyjova), Litoměřice (Dlaţkovice), Prostějov (Doloplazy, Drţovice, Myslejovice), Zlín (Halenkovice, Štípa), viru ţluté zakrslosti ječmene (BYDV) v okresech Hodonín (Jeţov), Chrudim (Orel), Prostějov (Němčice nad Hanou) a směsné infekce viru ţluté zakrslosti ječmene (BYDV) + viru zakrslosti pšenice (WDV) v okresech Břeclav (Borkovany), Karviná (Staré Město u Karviné), Kroměříţ (Drahlov u Jarohněvic, Těšnovice).

Vlivem napadení růţovou sněţnou plísňovitostí obilnin (Monographella nivalis) byly porosty v okrese Česká Lípa prořídlé a mezerovité, v okrese Litoměřice zůstávaly ohniskově zaschlé plochy.

Aţ střední výskyty padlí pšenice (Blumeria graminis), zejména na spodním listovém patře, byly sledovány na jiţní Moravě a ve východních Čechách (infekce postupuje na horní listy). Lokálně aţ střední výskyty byly zaznamenány v okrese Příbram.

Na jiţní Moravě byl dne 12.4. zaznamenán první výskyt hnědé rzivosti pšenice (Puccinia persistens subsp. triticina) na listech v okrese Břeclav.

Aţ střední výskyty tečkované listové skvrnitosti pšenice (Mycosphaerella graminicola) na listech byly zjištěny na jiţní Moravě. V okrese Louny (Liběšice, Sýrovice) byl pozorován lokálně aţ střední výskyt choroby a silný výskyt byl zjištěn v témţe okrese (Čeradice). Ojediněle střední výskyt byl pozorován v okrese Svitavy. V okresech Jeseník a Opava byly zjištěny lokálně střední výskyty na starších listech.

První výskyty tečkované plevové a listové skvrnitosti pšenice (Phaeosphaeria nodorum) byly zaznamenány v okrese Tábor (Turovec, Horní Hořice).

První výskyt vajíček kohoutků (Oulema spp.) byl zaznamenán dne 22.4. v okrese Břeclav,výskyty na všech okresech.

Lokálně silný výskyt hrbáče osenního (Zabrus tenebrioides) byl pozorován v okrese Břeclav. Silný výskyt larev v okrese Kolín (okolí Lstiboře) způsobil zaorání cca 30 ha porostu.

Lokálně střední výskyt květilky obilné (Delia coarctata) byl sledován v okrese Břeclav.

Výskyt zelenušky ţlutopásé (Chlorops pumilionis) byl zaznamenán v okrese České Budějovice (Dříteň, Hrdějovice).

V okrese Kladno docházelo lokálně k vadnutí středních listů pšenice, které bylo moţné snadno vytáhnout - na bázi vadnoucích listů byl otvor s larvou bzunky ječné (Oscinella frit).

Střední výskyt hraboše polního (Microtus arvalis) byl zjištěn v okresech Děčín (Huntířov), Hradec Králové (Smidary), Chrudim (Zaječice, Orel). Ohniskově silný výskyt byl zjištěn na 30 ha pšenice v okrese Mladá Boleslav (Bezno, Chotětov).

Výskyt křečka polního (Cricetus cricetus) byl pozorován v okrese Hradec Králové (Chlumec nad Cidlinou).

JEČMEN OZIMÝ (RF 30 - 32)

Ojediněle bylo zaznamenáno poškození hnojivem DAM 390 v okrese Přerov. V okrese Tachov došlo k zbělení špiček listů po postřiku herbicidem Sekator.

Laboratorně byly potvrzeny výskyty viru zakrslosti pšenice (WDV) v okrese Rychnov nad Kněţnou (Bolehošť), viru ţluté zakrslosti ječmene (BYDV) v okresech Hodonín (Vracov), Zlín (Štípa) a směsné infekce viru ţluté zakrslosti ječmene (BYDV) + viru zakrslosti pšenice (WDV) v okresech Kroměříţ (Drahlov u Jarohněvic), Prostějov (Myslejovice), Rakovník (Krupá), Rychnov nad Kněţnou (Petrovice nad Orlicí), Uherské Hradiště (Drslavice, Sady, Těšov, Vlčnov).

Aţ střední výskyty padlí ječmene (Blumeria graminis) byly sledovány ve východních Čechách, v okrese Rychnov nad Kněţnou infekce postupovala na horní listy. Také v okrese Přerov byl výskyt nových infekcí zaznamenán i na horních listech, nárůst výskytu choroby ve spodních patech byl zjištěn v okrese Prostějov (Dřevnov, Těšetice). V okrese Cheb (Chebsko) byly zjištěny střední, lokálně aţ silné výskyty. Silné výskyty v porostech byly zaznamenány v okrese Pardubice, a to na nejstarších listech. Příznaky polní rezistence byly zaznamenány v okrese Opava.

První výskyty síťovité a okrouhlé skvrnitosti ječmene (Pyrenophora teres) byly pozorovány v okresech Rychnov nad Kněţnou a Chrudim, kde docházelo k nárůstu napadení ploch ječmene ozimého. Zvýšené výskyty choroby byly zaznamenány v okrese Přerov. Střední výskyt byl zjištěn v okrese České Budějovice (Olešník).

Střední, lokálně aţ silné výskyty spály ječmene (Rhynchosporium secalis) byly pozorovány v okresech Cheb (Chebsko) a Tachov (Tachovsko).

První výskyty dospělců kohoutků (Oulema spp.) byly zaznamenány v okresech Břeclav, Frýdek-Místek, Šumperk, Uherské Hradiště, Znojmo a první výskyty vajíček byly zjištěny v okresech Břeclav, České Budějovice (Olešník, Čejkovice), Uherské Hradiště, Znojmo. První výskyty dospělců kohoutka černého (Oulema melanopus) a poţerků na listech byly pozorovány v okrese Jičín (Miletín, Kovač).

První slabý výskyt larev bzunky ječné (Oscinella frit) byl zaznamenán v okrese Frýdek-Místek.

První výskyt zelenušky ţlutopásé (Chlorops pumilionis) byl pozorován v okrese Havlíčkův Brod (Maleč).

Střední výskyt hraboše polního (Microtus arvalis) byl zjištěn v okrese Hradec Králové (Smidary).

Všeobecně střední zaplevelení - nejčastěji rozrazily (Veronica spp.), hluchavkami (Lamium spp.), svízelem (Galium sp.) - bylo sledováno v okrese Teplice. Lokálně výrazné zaplevelení porostů violkou (Viola sp.), heřmánkovitými plevely (Matricaria spp.) a rozrazilem (Veronica sp.) v okrese Příbram.

JEČMEN JARNÍ (RF 00 – 14)

Na vzcházejících rostlinách v okrese Kladno se objevily první příznaky napadení síťovitou a okrouhlou skvrnitostí ječmene (Pyrenophora teres).

Středně silné napadení porostu dřepčíkem obilním (Phyllotreta vittula) bylo pozorováno v okrese Jičín (Nemyčeves).

První výskyt dospělců kohoutků (Oulema spp.) byl zaznamenán v okresech Chrudim (Vlčnov) a Olomouc.

ŢITO

Lokálně vyzimovaná místa v porostech ţita byla sledována v okrese Havlíčkův Brod (Koţlí, Závidkovice).

TRITIKALE

Laboratorně byl potvrzen výskyt směsné infekce viru ţluté zakrslosti ječmene (BYDV) + viru zakrslosti pšenice (WDV) v okrese Hodonín (Ratíškovice).

LUSKOVINY

HRÁCH SETÝ

Na vzcházejícím porostu v okrese Chrudim (Chrudim) bylo zjištěno poškození listové plochy ţírem listopasy (Sitona sp.); první výskyt listopase čárkovaného (Sitona lineatus) na vzcházejícím hrachu byl zjištěn v okrese Brno-venkov (Modřice 20.4.).

OLEJNINY

ŘEPKA OZIMÁ (RF 33 - 57)

Mírně deformováné listy po ranních mrazících byly zaznamenány v severních Čechách a např. v okrese Havlíčkův Brod. V okrese Semily na Jilemnicku porosty začaly teprve prodluţovací růst, ojediněle ve vyšších polohách se porosty vlivem dlouhotrvající sněhové pokrývky a výskytem hrabošů musely zaorat. Další silně poškozené porosty vlivem mrazů a špatného přezimování s následnými zaorávkami byly hlášeny v okresech Jičín (585

ha), Náchod (Jasenná) a Klatovy. Na severní Moravě a ve Slezsku byla většina porostů v dobrém zdravotním stavu a v plné vegetaci, lokálně byly některé porosty prořídlé.

Ojediněle střední výskyty fomové hniloby brukvovitých (Leptosphaeria maculans) a plísně brukvovitých (Peronospora parasitica) byly zjištěny v okrese Jeseník.

Střední nálety krytonosce čtyřzubého (Ceutorhynchus pallidactylus) a krytonosce řepkového (Ceutorhynchus napi) byly sledovány v okrese České Budějovice (Olešník); zvýšené nálety byly pozorovány v okrese Tachov; výskyty byly hlášeny v porostech na celé jiţní Moravě.

První nálety krytonosce řepkového (Ceutorhynchus napi) byly sledovány v okrese Havlíčkův Brod (Habry, Skryje); byla vydána signalizace ošetření. V okresech Klatovy a Kladno byly zaznamenány výskyty vajíček a drobné deformace stonků.

První výskyt vajíček krytonosce čtyřzubého (Ceutorhynchus pallidactylus) byl pozorován 8.4. v okrese Břeclav.

Ohniskový výskyt hálek krytonosce zelného (Ceutorhynchus pleurostigma) s larvami byl zjištěn v okrese Bruntál.

Další výskyty imag blýskáčka řepkového (Meligethes aeneus) byly zjištěny v okresech Kladno, Jindřichův Hradec (Studnice u Lodhéřova a Přehořov u Soběslavi), České Budějovice (Olešník), Tábor, Pelhřimov, Plzeň sever, Klatovy, Tachov a Karlovy Vary, Děčín, Trutnov, Liberec (Frýdlant v Čechách) a v okresech na jiţní Moravě; střední výskyt byl sledován v okresech Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí (proběhlo ošetření porostů), Bruntál, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Opava, Přerov Prostějov; všeobecně střední, ojediněle aţ silný výskyt byl zaznamenán v okrese Teplice; první výskyt v květenstvích byl zjištěn 14.4. v okrese Břeclav.

Ojediněle střední výskyty hraboše polního (Microtus arvalis) především na okrajích porostů byly zjištěny v okresech Jeseník (Javorník, Velká Kraš, Vidnava) a Nový Jičín. Střední aţ silné výskyty byly zaznamenány v okrese Přerov (Ţákovice, Zábeštní Lhota, Rokytnice ad.).

Ohniskové zaplevelení violkou trojbarevnou (Viola tricolor), kokoškou pastuší tobolkou (Capsella bursa-pastoris) a hluchavkou nachovou (Lamium purpureum) bylo pozorováno v okrese Pelhřimov.

Při aplikaci DAM došlo k popálení listů v okrese Rokycany (Přívětice – 40 ha).

MÁK (RF 10 – 22)

Vlivem půdního škraloupu hůře vzcházely porosty v okrese Opava.

Výskyt imag krytonosce kořenového (Stenocarus ruficornis) byl zatím potvrzen pouze v okrese Prostějov (20.4. Brodek u Prostějova, Ţešov).

OKOPANINY

CUKROVKA (RF 01 – 13)

Výskyt drátovců (larvae Elateridae) v půdě byl zjištěn v okrese Jičín (Nemyčeves).

PÍCNINY, TRAVNÍ POROSTY

Střední aţ silné výskyty hraboše polního (Microtus arvalis) byly zaznamenávány v okrese Přerov (Ţákovice, Zábeštní Lhota, Rokytnice ad.) zejména u pícnin a na většině sledovaných travních a jetelotravních porostech v okrese Tachov.

BRSLEN

Výskyt zakladatelek mšice makové (Aphis fabae) a první výskyt nymf 2. generace byl sledován na Přeloučsku v Pardubickém kraji. Líhnutí nymf bylo sledováno na většině území opavského a olomouckého regionu. Střední aţ silné osazení mšicí makovou bylo sledováno v okrese Přerov a Šumperk (Zábřeh). Výskyt nymf se základy křídel zatím nebyl potvrzen.

Chmel

CHMEL OTÁČIVÝ (fáze drátkování)

První slabé výskyty lalokonosce libečkového (Otiorhynchus ligustici) byly sledovány v okrese Přerov.

Ovocné dřeviny

Jádroviny

JABLOŇ

První příznaky napadení Podosphaera leucotricha, původcem padlí jabloně byly pozorovány na rozvíjejících se růţicích nejen na zanedbaných stromech v extenzivních výsadbách, ale i v intenzivních sadech jabloní dne 22.4. (Břeclav, Znojmo, Hodonín), dále byly zaznamenány rovněţ v okresech Olomouc a Kladno.

K prvnímu uvolnění askospor Venturia inaequalis, původce strupovitosti jabloně došlo 13. 4. (Břeclav, Brno-město), nastalo období primárních infekcí.

Ojedinělé střední výskyty svilušek (Tetranychidae) byly zjištěny v okrese Jeseník (Javorník, Česká Ves), ojediněle silné výskyty byly pozorovány v okrese Bruntál. Ohniskové výskyty svilušek byly zaznamenány v okrese Olomouc (sady Vilémov).

První výskyty mšice jitrocelové (Dysaphis plantaginea) byly pozorovány 12.4. (Znojmo), výskyty mšic byly rovněţ zaznamenány v okresech Břeclav, Hodonín, Brno-město a Brno-venkov.

Střední výskyty mšic na jabloních byly zjištěny v okrese Jeseník (Javorník, Česká Ves), výskyty různé intenzity, ojediněle střední aţ silné výskyty, byly zaznamenávány v okrese Přerov, lokálně aţ silné výskyty byly zjištěny v okresech Bruntál a Karviná (N. Bohumín).

První výskyty nymf mšice jabloňové (Aphis pomi) byly zjištěny dne 12.4. v okresech Břeclav, Znojmo a Hodonín.

První výskyty dospělců květopasa jabloňového (Anthonomus pomorum) byly pozorovány v okresech Liberec (Svijanský Újezd, 19.4.), Blansko, Vyškov, Šumperk; poškození jabloní po úţivném ţíru bylo zaznamenáno v okrese Frýdek-Místek.

Slabé aţ střední výskyty zobonosek (Rhynchites sp.) byly pozorovány v okresech Brno-město, Břeclav a Blansko.

První výskyty housenek obalečů pupenových a slupkových (Tortricidae) byly zaznamenány 12.4. v okrese Břeclav, dále v okresech Znojmo, Hodonín, Brno-město a Brno-venkov. Střední výskyt housenek obaleče jabloňového (Hedya nubiferana) byl zjištěn v okrese Bruntál.

Střední výskyt hraboše polního (Microtus arvalis) byl zjištěn v intenzivních výsadbách jabloní v okrese Náchod (lokalita ZD Dolany) na ploše cca 20 ha, bylo provedeno ošetření rodenticidy.

HRUŠEŇ

Silný výskyt vajíček a nymf mery skvrnité (Cycopsylla pyri) byl zjištěn dne 20.4. v okrese Pardubice (lokalita Svinčany), silný výskyt příznaků napadení - medovice byl zaznamenán na hrušních v okrese Přerov (Týn).

Peckoviny

MERUŇKA

K poškození květů časně kvetoucích odrůd meruněk jarními mrazy došlo ve výsadbách drobných pěstitelů v okrese Cheb.

První výskyty housenek obalečů pupenových a slupkových (Tortricidae) byly pozorovány dne 22.4. v okresech Hodonín, Znojmo a Brno-venkov; lokálně střední výskyty byly zjištěny v okrese Břeclav.

TŘEŠEŇ a VIŠEŇ

První výskyt mšice třešňové (Myzus cerasi) na listech třešní a višní byl zjištěn dne 20.4. v okrese Pardubice (lokalita Choltice).

Drobné ovoce

RYBÍZ a ANGREŠT

První výskyty mšice rybízové (Cryptomyzus ribis) a projevy poškození na listech červeného rybízu byly zjištěny na zahrádkách drobných pěstitelů v okrese Jičín (Jičín, Robousy, Ostroměř); střední výskyty byly pozorovány na rybízech a angreštech v okrese Přerov.

Réva vinná

RÉVA VINNÁ

Slabé aţ lokálně střední výskyty housenek různoroţce trnkového (Peribatodes rhomboidaria) byly zjištěny v JM kraji v okresech Brno-venkov, Břeclav, Hodonín a Znojmo. Zelenina

Brukvovitá ŘEDKEV setá ředkvička

Aţ střední poškození ředkvičky dřepčíky (Phyllotreta sp.) bylo zjištěno u drobných pěstitelů v okrese Přerov.

Okrasné dřeviny

JÍROVEC MAĎAL

Výskyt motýlů klíněnky jírovcové (Cameraria ohridella) byl potvrzen v okrese Karviná (14.4.), Prostějov (21.4.), Přerov (21.4.), Olomouc (21.4.).

Ing. Rostislav Hrubý, CSc.

vedoucí Oddělení metod

integrované ochrany rostlin

Z podkladů sekce územních útvarů SRS zpracovali: Ing. Regina Tesařová, Ing. Petr Kroutil, Ph.D., RNDr. Jan Juroch, Ing. Jakub Beránek Ph.D.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 320
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář