- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 27. červen 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
číslo 6/2025&nbs ... více - 30. květen 2025:
Rodinný festival (Do)sečný věnec
Pozvánka na krásný rodinný festi ... více - 29. květen 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Uskladňování plynu: Parlament podporuje flexibilitu doplňování zásob za účelem snížení cen
Uskladňování plynu: Parlament podporuje flexibilitu doplňování zásob za účelem snížení cen
Tisková zpráva - 08-07-2025
- Povinnost naplnit skladovací kapacity na 90 % se prodlužuje o dva roky, do konce roku 2027
- Cíl musí být dosažen každý rok mezi 1. říjnem a 1. prosincem
- Flexibilita v případě obtížných tržních podmínek
- Větší transparentnost ohledně podílu plynu pocházejícího z Ruska
Cílem nařízení, které bylo dnes schváleno Parlamentem, je omezit spekulace na trhu se zemním plynem a snížit ceny zavedením větší flexibility pravidel pro doplňování zásob zemního plynu.
Nařízení, na kterém již nalezli předběžnou politickou dohodu poslanci a Rada, prodlouží platnost systému EU pro skladování plynu do 31. prosince 2027. Podle současných pravidel by jeho platnost skončila na konci roku 2025. Toto opatření má zajistit bezpečnost dodávek plynu před zimním obdobím.
Poslanci a Rada rovněž přijali několik pozměňovacích návrhů s cílem zmírnit napětí na trhu se zemním plynem, protože spekulace ohledně stávajícího povinného cíle 90% naplnění zásob do 1. listopadu každého roku vedly k zvýšení nákladů na doplňování zásob během léta.
Flexibilita při plnění cílů
Nařízení umožní členským státům dosáhnout 90% cíle pro naplnění zásob kdykoli v období od 1. října do 1. prosince. Jakmile bude 90% cíl splněn, nemělo by být vyžadováno, aby byla tato úroveň udržována až do 1. prosince.
Členské státy by měly mít možnost odchýlit se od cíle pro naplnění zásob až o 10 procentních bodů v případě obtížných tržních podmínek, jako jsou například náznaky spekulací bránících nákladově efektivnímu naplnění zásob. Komise může tuto odchylku prostřednictvím delegovaného právního aktu prodloužit o dalších pět procentních bodů na jedno vtláčecí období, pokud tyto tržní podmínky přetrvávají.
Cesta k úplné nezávislosti na dovozu z Ruska
V souvislosti s návrhem Komise na postupné ukončení dovozu ruského plynu budou mít orgány monitorující doplňování zásob plynu v každém členském státě povinnost poskytovat informace o podílu skladovaného plynu pocházejícího z Ruska.
Prohlášení zpravodaje
Borys Budka (EPP, PL) uvedl: „Legislativa z roku 2022 ukázala, že Evropa je schopna chránit své občany v situaci, kdy Rusko používá plyn jako prostředek vydírání. Tato revize zajistí větší flexibilitu a méně byrokracie, ale především sníží ceny plynu v Evropě, zatímco my budeme pokračovat v úsilí o energetickou nezávislost na nespolehlivých dodavatelích.“
Další postup
Parlament nařízení schválil 542 hlasy (109 bylo proti a 30 se zdrželo hlasování). Před vstupem v platnost musí být nyní formálně schváleno Radou a zveřejněno v Úředním věstníku EU.
Souvislosti
Zařízení pro uskladňování plynu pokrývají 30 % spotřeby plynu v Unii během zimních měsíců. Energetická bezpečnost EU je v posledních letech kritickým tématem, a to zejména s ohledem na závislost EU na dodávkách primární energie z třetích zemí.
Energetická krize v roce 2022, která byla ještě zhoršena rozsáhlou invazí Ruska na Ukrajinu a následným zneužitím dodávek plynu jako zbraně, zdůraznila naléhavou potřebu přijetí dalších opatření k zajištění stabilních a cenově dostupných dodávek energie.
Mezi tato opatření patří zavedení nových pravidel pro skladování plynu. Globální trh s plynem však zůstává napjatý, s rostoucí konkurencí v dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG) a přetrvávající cenovou volatilitou.
Kontakty:
Baptiste CHATAIN Telefonní číslo: (+32) 2 28 40992 (BXL) |
Hana RAISSI Telefonní číslo: (+32) 2 28 41587 (BXL) |
Iva LAŇOVÁ Telefonní číslo: (+420) 255 708 264 |
Markéta ŽIŽKOVÁ Telefonní číslo: (+420) 255 708 269 |
Matěj ČADEK Telefonní číslo: +420 2 557082 |
|