- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 22. červenec 2025:
Bramborářský seminář v Březové
Bramborářský seminář 5. srpna 2025 o ... více - 27. červen 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
číslo 6/2025&nbs ... více - 30. květen 2025:
Rodinný festival (Do)sečný věnec
Pozvánka na krásný rodinný festi ... více
EU omezí výhody pro ukrajinský zemědělský export
Polský premiér Donald Tusk podporuje kampaň proti autonomním obchodním opatřením (ATMs), které liberalizují dovoz z Ukrajiny do Evropské unie.
Polský premiér Donald Tusk podporuje kampaň proti autonomním obchodním opatřením (ATMs), které liberalizují dovoz z Ukrajiny do Evropské unie.
Podle Donalda Tuska je Polsko odhodláno nadále podporovat Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi, ale nesmí to škodit národním ekonomickým zájmům Polska, zejména polským zemědělcům. Zdůraznil, že orgány Polska mají v úmyslu chránit domácí trh, i když to bude v rozporu s postojem Ukrajiny. Vzhledem k tomu, že od 6. června 2025 končí platnost ATMs, navrhuje Polsko návrat k podmínkám, které existovaly před začátkem totální ruské vojenské invaze na Ukrajinu. Liberalizace obchodu mezi Ukrajinou a EU, zavedená v rámci podpory během války, vyvolala masové protesty mezi polskými zemědělci, kteří obviňovali vládu ze ztráty zisků v důsledku přílivu ukrajinských zemědělských produktů, v loňském roce polští zemědělci blokovali hraniční přechody mezi UA a PL.
Ministr agrární politiky a potravin Ukrajiny Vitalij Koval podepsal s ministrem zemědělství České republiky Markem Výborným, za přítomnosti předsedů vlád Ukrajiny a České republiky Denyse Šmyhala a Petra Fialy, Memorandum o porozumění
Dle informace Ministerstva agrární politiky a potravin UA přesáhl v roce 2024 vývoz ukrajinské zemědělské produkce do České republiky hodnotu 196 milionů USD, což je třikrát více než v roce 2021. Česká republika zůstává jedním z klíčových partnerů Ukrajiny v obchodu se zemědělskými produkty. Základem dodávek je řepka, cukr, slunečnicový olej a cukrovinky. Dovoz zemědělských produktů z České republiky na Ukrajinu se v roce 2024 zvýšil a představoval 114,6 milionu USD, což je o 60 % více než v roce 2021. Mezi dováženými položkami převažují krmiva pro zvířata, živá drůbež, vejce a pivo. Potenciál pro další spolupráci spočívá v obnově a modernizaci ukrajinského zemědělského sektoru se zaměřením na dodávky zemědělské techniky.
Rusko nadále ničí ukrajinskou zemědělskou a přístavní infrastrukturu
Pokračující ruské útoky na ukrajinskou zemědělskou infrastrukturu jsou ekonomickou válkou, jejímž cílem je zničení ukrajinského zemědělského a exportního potenciálu prostřednictvím okupace, krádeží ukrajinského obilí, blokád přístavů a úderů na ukrajinskou zemědělskou infrastrukturu. Před válkou vyvážela Ukrajina téměř 12 % světové produkce pšenice a hrála důležitou roli v celosvětovou měřítku v dodávkách potravin a hnojiv. Válka však zničila zemědělskou stabilitu, omezila ukrajinský agrární vývoz a ohrozila globální potravinovou bezpečnost.
Zpracoval: Petr Sochor, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Kyjevě, e-mail: petr.sochor@mzv.gov.cz