Renata Šarjaková, 15. březen 2018
Obce se mohou hlásit do soutěže Vesnice roku
Moravskoslezské obce mohou již počtyřiadvacáté soutěžit o titul Vesnice roku, kterou vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj.

Soutěž je organizovaná ve dvou kolech – krajském a celostátním. Mezi tři nejúspěšnější obce v krajském kole rozdělí kraj půlmilionovou odměnu. Cenu získá také obec s nejmodernější knihovnou a informačními službami.

Do soutěže se mohou hlásit obce vesnického charakteru do 7,5 tisíce obyvatel včetně těch se statutem města a městyse. Další podmínkou pro účast je zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo rozvoje územního obvodu. Cílem soutěže je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova a upozornit veřejnost na význam venkova.

Mezi obce, které se umístí na prvních třech místech v krajském kole, rozdělí Moravskoslezský kraj půl milionu korun. Další pětadvacetitisícový bonus spolu s diplomem mohou aktivní obce získat za moderní knihovnické a informační služby. Ocenění se bude udělovat také za vedení kroniky, rozvoj lidových tradic, kvalitní květinovou výzdobu (Fulínova cena) nebo za příkladnou péči o historickou zástavbu obce. Nejkrásnější venkovské stavby získají ocenění Zlatá cihla a budou zveřejněny v publikaci Stavby venkova.

 „Moravskoslezský kraj tuto soutěž velmi podporuje. Věříme, že finanční bonus a organizační pomoc bude motivovat obce, aby se přihlásily do letošního ročníku. Budu velmi rád, když se jich přihlásí co nejvíce, protože se mají čím pyšnit a zaslouží si, aby se i jinde vědělo, co lidé na venkově umí a jak žijí,“ uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Obce se mohou do soutěže přihlásit do konce dubna. Podmínky a přihláška jsou k dispozici na stránkách soutěže www.vesniceroku.cz, http://www.vesniceroku.cz/o-soutezi/podminky.

Přehled vítězných obcí v Moravskoslezském kraji:

2010 – Hlavnice

2011 – Skotnice

2012 – Řepiště

2013 – Jeseník nad Odrou a vítěz celostátního kola (poprvé za MSK v historii soutěže)

2014 – Třanovice

2015 – Kunín

2016 – Velké Hoštice

2017 - Větřkovice

Zdroj: KÚ MSK


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 156
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář