Renata Šarjaková, 25. duben 2025
Veterináři zatím nemění opatření proti slintavce, úpravy závisí na vývoji nákazy

Státní veterinární správa (SVS) zatím žádné změny mimořádných opatření zavedených kvůli slintavce a kulhavce neplánuje. Na dotaz ČTK to uvedl zástupce mluvčího SVS Petr Majer. Případné úpravy opatření závisí podle Majera především na vývoji nákazové situace. Agrární komora ČR v úterý upozornila, že riziko zavlečení nákazy do českých chovů je nadále vysoké a požaduje, aby se důsledně kontrolovala všechna auta včetně osobních, která přijíždějí ze Slovenska do Česka.

 

 

"Změny platných mimořádných veterinárních opatření nejsou aktuálně na pořadu dne," uvedl Majer. Případné změny nařízení mohou podle něj vyplynout z jednání Stálého výboru Evropské komise pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva.

Prezident komory Jan Doležal už dříve uvedl, že Evropská komise i některé členské státy EU tlačí na to, aby Česko ustoupilo od přísných preventivních opatření proti zavlečení slintavky. Upozornil ale, že zmírnění opatření a zavlečení nákazy by mělo katastrofální až existenční následky pro chovatele skotu, prasat, ovcí a koz v ČR.

Česko minulý týden zrušilo zákaz vozit do ČR ovce, kozy, skot a prasata z Burgenlandu a Dolních Rakous, a to kvůli příznivému vývoji nákazové situace. U Slovenska a Maďarska zákaz dovozu zvířat, která se mohou nakazit slintavkou a kulhavkou, kvůli riziku zavlečení nákazy přetrvává. Od minulého týdne je ale možné ze zmíněných zemí dovážet do Česka některé tepelně neopracované živočišné produkty, pokud budou vyrobeny před výskytem nákazy v Maďarsku a na Slovensku.

Ohniska slintavky a kulhavky byla letos potvrzena v Německu, poté na Slovensku a v Maďarsku. Poslední ohnisko se objevilo 17. dubna na farmě na severozápadě Maďarska.

Podle dřívějšího vyjádření veterinářů by se opatření rušila v několika fázích. Nejprve by se zrušila omezení uplatňovaná vůči ostatním členským státům, například zákaz dovozu zvířat, která mohou nemoc dostat, a živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska. Následně by přišla na řadu opatření na hranicích. Opatření uplatňovaná pro ČR, třeba zvýšení biologické bezpečnosti v chovech, by patrně ještě po nějakou dobu zůstala v platnosti, uvedl už dříve Majer.

Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 243
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář