- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Ceny sóji na Ukrajině na sedmiletém maximu
Hlavním důvodem je extrémně pomalá sklizeň v Brazílii kvůli silným dešťům. Druhým důvodem je vysoká poptávka z Číny.
Dalšì zajímavosti z oblasti zemědělství a potravinářství na Ukrajině:
Na Ukrajině probíhá pod záštitou FAO projekt „Posílení národní kapacity k překonání rizik antimikrobiální rezistence (AMR)“. Podle výsledků studie bude možné posoudit skutečnou situaci v oblasti používání antibiotik v chovu zvířat a zlepšit systém kontroly nad jejich používáním. Kromě FAO a Asociace chovatelů prasat na Ukrajině jsou do projektu zapojeni zástupci Státní služby pro potraviny a spotřebitele, vědecká komunita, farmáři, veterináři a specialisté na výrobu krmiv.
Státní agentura pro energetickou účinnost a úsporu energie na Ukrajině vypracovala čtyři návrhy zákonů, které mají urychlit přechod na biopaliva. Jedná se o zákon o rozvoji obchodu s pevnými biopalivy, dále zákon o podpoře pěstování energetických plodin, zákon o rozvoji trhu s biomethanem, a konečně zákon o osvobození biopaliv od daně z emisí oxidu uhličitého. Tím by Ukrajina chtěla docílit postupného významného omezení dovozu zemního plynu. Očekávaný potenciál nahradit dovážený plyn by mohl dosáhnout 37 miliard m³ plynu ročně.
K 8. únoru bylo od začátku hospodářského roku 2020/21 z Ukrajiny vyvezeno 29,5 milionů tun obilovin, což je o 7,7 milionu tun méně než ve stejném období předchozího hospodářského roku. Na zahraniční trhy byly dodávány zejména: pšenice - 13,1 milionu tun; ječmen - 3,9 milionu tun; a kukuřice - 11,9 milionu tun.
V kyjevské oblasti se spojily dva tisíce lidí a vytvořily družstvo. Společně pěstují organickou zeleninu a ovoce v 16 sklenících, které mají vlastní systém vytápění a zásobování vodou. Zemědělci se o rostliny starají sami, připravují půdu, hnojí ji a zavlažují. Každý z účastníků musí pracovat ve sklenících alespoň jednou za měsíc.
8. února se Ukrajina připojila ke Světovému výboru OSN pro potravinovou bezpečnost na jeho 47. zasedání v Římě. Ukrajina je již v mnoha zemích po celém světě vnímána jako garant potravinové bezpečnosti díky tradičně vysokému vývozu potravin. Podle výsledků hospodářského roku 2019/20 obsadila Ukrajina první místo na světě ve vývozu slunečnicového oleje, druhé místo při vývozu ječmene a zařadila se mezi první čtyři největší vývozce kukuřice a mezi pět největších vývozců pšenice.
Letos zahájí Ukrajina a Evropská unie proces revize dohody o přidružení, pokud jde o obchod se zbožím (5 let po vstupu v platnost). Revize dohody pomůže zvýšit obchod mezi Ukrajinou a EU a další konvergenci ekonomik. Ukrajinská vláda je i nadále odhodlána pokračovat v proevropských reformách.
V regionu Vinnytsia se otevírá první závod na zpracování česneku na polotovary a koření pro různá odvětví potravinářského průmyslu.
Yegor Reshetnyk
místní zástupce pro zemědělství na Ukrajině, E-mail: cz.ukrexport@meta.ua