- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2026:
Jednotná žádost 2026 - semináře pro širokou zemědělskou veřejnost
Součástí programu ... více - 4. únor 2026:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2026
... více - 2. prosinec 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
číslo 11/2025&nb ... více
Informace z jednání Komoditní rady pro mléko a hovězí maso při AK ČR 28. 4. 2026
Krátce po zveřejnění oficiálních statistických údajů cen mléka za březen 2026, které potvrdily pokračující cenové výkyvy, se uskutečnilo další jednání Komoditní rady pro mléko a hovězí maso (KR) při Agrární komoře České republiky (AK ČR), a sice v úterý 28. dubna 2026. Předseda KR Leoš Říha přivítal přítomné členy i hosty z Ministerstva zemědělství (MZe), Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), Státní veterinární správy (SVS) a Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI).
Krátce po zveřejnění oficiálních statistických údajů cen mléka za březen 2026, které potvrdily pokračující cenové výkyvy, se uskutečnilo další jednání Komoditní rady pro mléko a hovězí maso (KR) při Agrární komoře České republiky (AK ČR), a sice v úterý 28. dubna 2026. Předseda KR Leoš Říha přivítal přítomné členy i hosty z Ministerstva zemědělství (MZe), Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), Státní veterinární správy (SVS) a Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI).
Předseda Leoš Říha úvodem informoval o aktuální situaci v sektoru, která stále není pro chovatele příznivá. Podle březnových dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se výkupní ceny mléka snížily meziměsíčně o 5 procent a meziročně o 17 procent. V rámci střednědobé pomoci chovatelům mléčného skotu AK ČR opakovaně apelovala na modifikaci národního strategického plánu pro provádění Společné zemědělské politiky EU do roku 2027, konkrétně nastavení redistributivní platby či rozšíření úlev na sociálním pojištění pro sezonní pracovníky z ovocnářství a zelinářství na další sektory včetně živočišné výroby. Podle předsedy Leoše Říhy bude nezbytná také krátkodobá pomoc, proto se AK ČR obrátila dopisem na ministra zemědělství Martina Šebestyána, dále na Evropskou komisi se žádostí o mimořádnou podporu iniciovanou společně se Slovenskou polnohospodářskou a potravinářskou komorou. Připomněl požadavek AK ČR na porovnání českých dotačních podpor s dotacemi v Německu a Polsku. Je zároveň nezbytné aktivně jednat s obchodními řetězci s cílem narovnání vztahů v rámci dodavatelsko-odběratelské vertikály.
Z hostů jako první vystoupil ústředním ředitel SVS Zbyněk Semerád, který informoval o aktuální nákazové situaci. Co se týká katarální horečky ovcí, blíží se období s aktivitou tiplíka, který nákazu přenáší. V loňském roce nastalo období tiplíka a jeho zvýšené aktivity již začátkem května. V letošním roce chladnější rána jeho rozvoj brzdí. Podle ústředního ředitele Semeráda je důležité, aby proběhla vakcinace, případně revakcinace. SVS doporučuje nejen sérotyp 3, ale také 4 a 8. Slintavka a kulhavka se zatím území České republiky vyhýbá, od loňska se ale šíří v oblasti Turecka, Kypru a Řecka. Ohniska nodulární dermatitidy skotu byla potvrzena v Itálii, Francii nebo ve Španělsku, na šíření doplatily zejména menší farmy. Klinické příznaky se mohou projevit až v řádu týdnů, je proto nezbytné dodržovat po příslušnou dobu karanténní opatření. Semerád informoval o šetření videí zachycujících manipulaci se zvířaty, která zaslal spolek Zvířata nejíme. Rovněž byli přítomní informováni, že spolek čelí vyšetřování kvůli záběrům manipulace s více než třiceti zvířaty při jejich přepravě.
Ředitel odboru živočišných komodit a ochrany zvířat MZe Pavel Hakl shrnul aktuální situaci čerpání dotačních podpor z národních zdrojů a podporu investic. Zároveň informoval, že MZe nyní pracuje na strategiích pro jednotlivé sektory živočišné výroby. Prozatím se uskutečnilo jednání k drůbeži, součástí byly cíle vývoje do roku 2030 a do roku 2035, dále debata o vztazích v rámci dodavatelsko-odběratelské vertikály. Zazněl požadavek na systémové řešení akčních cen. Připravují se jednání se zástupci dalších sektorů, v první polovině května se uskuteční kulatý stůl pro hovězí maso.
Za ÚZEI vystoupil jeho nový ředitel Vladimír Eck, který byl do funkce jmenován 9. dubna. Přivítal přítomné členy KR a uvedl, že sektor mléka a hovězího masa je jedním ze strategických oblastí, na které se jeho ústav i ve vztahu k možným srovnáním a statistickým datům zaměří. Iveta Bošková z ÚZEI informovala o situaci na trhu s mlékem na zahraničních trzích. Na globálním trhu jsou stále přebytky mléka, které vytvářejí tlak na výkupní ceny. Co se týká Evropy, produkce roste téměř ve všech zemích včetně Česka, kvůli chladnějšímu počasí nebyl nárůst zatím tak výrazný v Pobaltí, Švédsku nebo Polsku. Co se týká světových producentů, rovněž dochází k růstu produkce, a to ve Spojených státech, Kanadě, Argentině, Austrálii a Oceánii. Iveta Bošková upozornila na změnu metodiky ČSÚ pro sledování stavů zvířat, která byla v rámci diskuze kritizována kvůli rozdílnosti dat. Miluše Abrahámová též z ÚZEI informovala o situaci na trhu s hovězím masem. Světové ceny označila nyní za příznivé, určující je pro ně vývoj v Austrálii a v Brazílii. Upozornila na obchodní politiku Číny, která prostřednictvím kvót omezuje dovoz z těchto zemí.
Ředitel Odboru společné organizace trhů SZIF Robert Zavadil informoval o stavu výplat dotačních podpor a shrnul aktuální vývoj organizace trhů. V březnu činil počet producentů 1224 a oproti únoru tak jeden ukončil činnost. Prvních kupujících bylo 65 (40 zpracovatelé + 25 odbytová družstva), jejich počet se oproti únoru nezměnil.
Prezident AK ČR Jan Doležal sdělil aktuální informace z činnosti AK ČR. Tíživá situace je na trhu s mlékem, proto toto zásadní téma patřilo i k hlavním bodům na jednání Představenstva AK ČR konané dne 29. dubna 2026. Tlak na tuto komoditu se řeší na úrovni Ministerstva zemědělství i Evropské unie. Podle prezidenta Doležala přichází v úvahu též pomoc chovatelům prostřednictvím státních hmotných rezerv. V přípravě je dále společný dopis zemědělských organizací střední Evropy adresovaný Evropské komisi. Mezi urychlené návrhy řešení patří aktivace krizové rezervy v kombinaci s dalšími nástroji, které by navazovaly na již představený plán proti drahým energiím a cenám pohonných hmot. Výzva bude otevřená organizacím z dalších zemí EU. Na evropské úrovni je zároveň důležité zdůraznit, že se podařilo významně posílit také pozici ČR v rámci COPA-COGECA, tedy nejvýznamnější evropské zemědělské organizace. Do její společné pozice k návrhu víceletého finančního rámce a budoucí podobě SZP se podařilo prosadit klíčové priority AK ČR, jako je požadavek na výrazné posílení alokace pro SZP, odmítnutí povinného zastropování a degresivity, varování před rozpadem společného charakteru Společné zemědělské politiky EU, důraz na férovost jednotného trhu a podporu aktivních zemědělců.
Pohled zpracovatelů zprostředkoval Jan Vaňous z Českomoravského svazu mlékárenského. K poklesu cen došlo i na straně zpracovatelů a vyzdvihl, že obsah složek v mléce nyní roste. Za velkou neznámou označil vývoj na Blízkém východě. Vaňous pozval vedení AK ČR k Oslavě mléka, která se uskuteční 27. května v Národním zemědělském muzeu v Praze.
Další jednání KR se uskuteční 3. června od 13 hodin v Praze v sídle AK ČR.
Úřad AK ČR


Vytiskni tuto stránku