- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 27. červen 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
číslo 6/2025&nbs ... více - 30. květen 2025:
Rodinný festival (Do)sečný věnec
Pozvánka na krásný rodinný festi ... více - 29. květen 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Komentář AK ČR k návrhu evropského rozpočtu po roce 2027
Komentář prezidenta Agrární komory České republiky Jana Doležala k prvnímu návrhu evropského rozpočtu po roce 2027, který Evropská komise představila 16. července 2025. Odvíjí se od něj zemědělský rozpočet a zemědělská politika Evropské unie.
Komentář prezidenta Agrární komory České republiky Jana Doležala k prvnímu návrhu evropského rozpočtu po roce 2027, který Evropská komise představila 16. července 2025. Odvíjí se od něj zemědělský rozpočet a zemědělská politika Evropské unie.
"Návrh evropského rozpočtu na roky 2028 až 2034, který dnes zveřejnila Evropská komise, potvrdil naše obavy z razantních škrtů, o kterých se dosud jen spekulovalo. Do zemědělství má během příštích sedmi let směřovat 300 miliard eur, což znamená pokles o 22 procent oproti současnému stavu. Od toho se odvíjí i budoucí podoba evropské zemědělské politiky, ve které má dojít k zásadním změnám ve struktuře i financování. Má být zrušena dvoupilířová struktura, podle které jsou peníze rozdělovány primárně na investice a takzvané přímé platby vázané na plochu nebo chovy hospodářských zvířat. Současně má být zavedeno zastropování zemědělských dotací a podpory mají být snižovány v závislosti na velikosti zemědělského podniku. Co přesně budou tyto změny znamenat pro české zemědělství, nyní analyzujeme a musíme projednat s našimi partnery, abychom rozhodli o dalších krocích.
Jedná se o první návrh Evropské komise, o kterém bude ještě hlasovat Evropský parlament a jednotlivé členské státy EU. Stále proto doufáme, že finální podoba bude přívětivější vůči zemědělcům, a hlavně ke spotřebitelům tak, aby byly zajištěny zdravé a cenově dostupné potraviny a evropskou produkci nenahradily nekvalitní dovozy ze třetích zemí. Nicméně už teď je jasné, že jeden ze základních pilířů evropské integrace se začíná hroutit, což bude mít dopad na potravinovou bezpečnost celé Evropy. Vyrobit v Evropě kvalitní potraviny je totiž vzhledem k plnění vysokých standardů stále náročnější, dražší a obnáší to více papírování, od čehož Evropská unie zjevně nehodlá ustupovat. Evropská komise oznámila škrty, přestože proti nim přímo pod jejími okny v Bruselu dnes demonstrovalo několik set farmářů ze států napříč Evropou včetně Čechů nebo Slováků. Další protestní akce budou s velkou pravděpodobností pokračovat na podzim a budou masivnější," říká prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.