- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
MF DNES: Májová slepá ulička, zdaleka nejen českého zemědělce
Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)
První máj je za námi. Větší manifestace spokojených ani demonstrace nespokojených pracujících se nekonaly. Asi je ukonejšil příslib světlých zítřků, resp. německých platů, jež přijdou co nevidět.
Mluvím-li za zemědělství, tak tam to bude spíš to „nevidět“. Ač bychom chtěli a lidé pracující v zemědělství si to zaslouží, ekonomická realita je neúprosná a po dvou letech obrovského propadu hospodářského výsledku nebude z čeho přidávat. Z dlouhodobého hlediska to nicméně vytváří problém. Bez lidí se neobejdeme a robotizace ještě není tak daleko, abychom bez zaměstnanců dokázali dlouhodobě fungovat. Za „hubičku“ u nás bohužel pracovat nikdo nebude.
Když jsme u hubiček, i s tím prvomájovým polibkem pod rozkvetlou třešní to letos nebylo jednoduché. Třešně se do Česka vozí z Chile a dalších destinací s „nízkou uhlíkovou stopou“, ovocných stromů v krajině ubývá a třešně navíc už prvního května nekvetou kvůli klimatické změně. Možná by se tento obyčej měl přesunout do dubna, případně na jiné v květnu kvetoucí porosty, jako je třeba řepka. Aby to bylo „pod květem“, bylo by nicméně nutné zaujmout horizontální polohu, navíc i tato plodina z polí pomalu mizí kvůli vysokým nákladům, špatným výnosům a levným dovozům z východu a nově dost možná i Kanady, které se zavírají obchodní cesty do USA.
Nejen v případě řepky to zkrátka zemědělcům nevychází. Ekonomika jejich hospodaření nefunguje, a to ani s ohledem na dotační podpory. Možná by bylo třeba říci, že nikoliv navzdory, ale právě kvůli dotačním podporám, které třeba u vlastníků půdy i mnohých našich odběratelů a dodavatelů vyvolávají dojem, že máme fungovat spíš jako charita než jako ekonomický subjekt. Navíc dotace v posledních letech „požrala“ inflace a mluví se o jejich dalším krácení v důsledku napjaté rozpočtové situace EU.
Ta má totiž od roku 2028 začít splácet dluh ve výši 20 % ročního rozpočtu za tzv. balíček Next generation EU, který měl členským státům pomoci v postpandemické obnově a udržitelné modernizaci jejich ekonomik. Kdybyste se zeptali podnikatelů z různých oborů, asi by současnou situaci jako udržitelnou neoznačili, alespoň z ekonomického pohledu. Možná, že jsme se nejen v zemědělství dostali do slepé uličky a nejen zastaralá dotační politika plná nadbytečného regulatorního balastu by si zasloužila pořádný „jarní úklid“.
Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR