Renata Šarjaková, 16. listopad 2023
MF DNES: Profesor Nutella bude muset nejdříve porazit Zelený úděl

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

V Česku se objevil komiksový hrdina profesor Nutella, jehož superschopností je hledání kompromisů v nesourodé koalici. Ceny potravin v Česku rostou, zejména u komodit z českých polí a stájí, kvůli omezením zemědělské produkce a zdražování energií způsobeným Zeleným údělem. Pokud chceme zlevnit potraviny, bude nutné porazit Zelený úděl.

V době, kdy filmový svět údajně prožívá únavu ze superhrdinů a klesá návštěvnost kin, našlo Česko vlastního komiksového hrdinu. Je to profesor Nutella.

Jeho superschopností je vysílat jasné signály a hledat kompromis v nesourodé koalici. Jméno získal nejen díky schopnosti porovnat cenu a gramáž balení čokoládovo-oříškové pomazánky, ale i proto, že je podobně jako nutella oblíben především u mladší generace a nejen v Bruselu si ho s oblibou mažou na chleba. Jeho věrnými společníky jsou Miss Svetr a Kapitán Traktor.

Doufám, že tuto story někdo zfilmuje – a zároveň se omlouvám za nepatřičný humor. Někdy nicméně nezbývá nic jiného než se buď smát, anebo modlit. Z tohoto pohledu je koalice SPOLU složena dobře. Nicméně nyní k věci, tedy k cenám potravin, což byla také původní chvályhodná motivace onoho nešťastného videa.

V Česku je skutečně dráže při nižší kupní síle obyvatel. Nejvíce rostou ceny těch komodit, které z českých polí a stájí mizí. Příkladem může být ovoce, zelenina, brambory nebo vepřové maso. Kvůli Zelenému údělu, tedy Green Dealu, který nejen zdražuje energie, ale také výrazně omezuje zemědělskou produkci i na západ od nás, si je s velkou pravděpodobností ani nedovezeme. Pro budoucí svět bude navíc platit rovnice více lidí a méně potravin. EU zemědělce i přes evidentní zdražování životních nákladů obyvatel neustále tlačí do „zelenější produkce“, kterou musí někdo zaplatit.

V každém produkčním oboru platí zásada, kdy je nutné vzít v potaz čas, náklady a kvalitu výsledného produktu. Tedy, že chci něco kvalitního, levného a chci to rychle. Závěr prověřený praxí praví, že nikdy nelze mít výrobek, který splní všechny tyto tři atributy, ale pouze dva z nich.

U zemědělství můžeme říct, že chceme potraviny levné, kvalitní včetně ohledu na životní prostředí a (ne)dotované. Vždycky je možné dosáhnout jen dvou pólů. Potraviny tedy mohou být levné a kvalitní, ale musí být vysoce dotované. Mohou být kvalitní a nedotované, potom ale budou drahé. Anebo mohou být nedotované a levné, ale potom nastane problém s environmentální udržitelností.
Je to spíš matematika a selský rozum než politologie, ale pokud chceme opravdu zlevnit potraviny, bude muset profesor Nutella nejprve porazit Zelený úděl. Já si na tenhle trhák rád koupím lístek do první řady.


Autor: Jan Doležal prezident Agrární komory ČR


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 296
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář