Renata Šarjaková, 13. září 2023
MF DNES: Kdeže potraviny! Dnes už se pěstují jen uhlíkové kredity

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

Nadace Billa a Melindy Gatesových ohlásila nákup akcií pivovarnického giganta Anheuser-Busch za 95 milionů dolarů (2,2 miliardy Kč). Odhlédneme-li od skutečnosti, že akcie kupuje nadace, nikoliv přímo Gates, a že se nákup uskutečnil z peněz, které byly jako příspěvek na „dobročinnost“ s největší pravděpodobností osvobozeny od daně, jeden se musí ptát – proč?

Značka Bud-light, tedy světlý ležák „budějovického“ typu (nicméně bez českého chmele a českých sládků a rozhodně ne „budějovické chuti“), jejímž majitelem je právě Anheuser-Busch, vzbudila tento rok kontroverze a posléze dokonce bojkot. Upadající prodeje se totiž progresivní marketéři snažili oživit kampaní, jejíž tváří se stal transgender influencer, který předtím neúspěšně pomáhal s popularitou americkému prezidentovi Joe Bidenovi. „Překvapivě“ tím Bud-light nové konzumenty nezískal a ty tradiční stejně jako nemalou část tržního podílu ztratil. Finanční injekce od zakladatele Microsoftu určitě přijde vhod.

Co z toho ale lišák Bill bude mít? Půjde Bud-light ve šlépějích Microsoftu a bude razit model prodeje služby, ne produktu? A pivo bude konzumentům chodit na základě „smart“ předplatného, aby nezapomínali na pitný režim? Zakomponuje Microsoft reklamu na Bud-light do videoher pro Xbox?

Těžko říci. V době, kdy Gates skupoval půdu (dnes je největším soukromým majitelem půdy v USA), mnozí kroutili hlavou. Když politici na klimatických fórech začali skloňovat uhlíkové kredity, které si bude muset průmysl kupovat a které bude generovat například zatravnění (samozřejmě bez říhajících krav) či zalesnění zemědělské půdy, začala Gatesova investice dávat smysl. Také u nás začínají ne „agrobaroni“, ale uhlobaroni, kteří zázračně zbohatli na drahých energiích, koketovat s podobným úmyslem nakupovat tisíce hektarů půdy.

Co z toho plyne pro nemoderní zemědělce, kteří by chtěli na zemědělské půdě produkovat místo uhlíkových kreditů potraviny? Žádná daň z příjmu. Ta se platí ze zisku a zisk je přece pro pravicovou vládu problém. Založme nadaci a 6 miliard, které jsme loni zaplatili na dani z příjmu, dejme místo Stanjurovi drobným vlastníkům za jejich pozemky. Vydělají na tom nejen teď, ale i za pár let tím, že nebudou mít skutečné maso (nikoliv pseudo či laboratorní) a mléko na příděl. Slovy někdejšího krále německého teleshoppingu: „A to se vyplatí!“

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 050
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář