Renata Šarjaková, 28. červen 2022
Reakce AK ČR na pořad Otázky Václava Moravce

Reakce AK ČR na pořad Otázky Václava Moravce

 


Agrární komora ČR považuje za nezbytné reagovat na pořad Otázky Václava Moravce, který vysílala Česká televize v neděli 19. 6. 2022 a najdete jej zde. V debatě o cenách potravin vystoupili ministr zemědělství Zdeněk Nekula, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza a předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek. Agrární komora ČR nebyla do debaty pozvána, přestože její členové produkují 80 procent zemědělských komodit v Česku. Současně Agrární komora ČR oslovila redakci Otázek Václava Moravce s nabídkou zástupce nejvyššího vedení do diskuze k tomuto tématu, redakce však na zaslaný e-mail nereagovala. Z těchto důvodů považujeme díl Otázek Václava Moravce z 19. 6. 2022 za nevyvážený.

Poslední díl nedělního diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce byl – slušně řečeno – přinejmenším dost zvláštní. Tématem bylo mimo jiné zemědělství. Bylo zjevné, že pan moderátor se bojí konfrontace, jinak by si nezval hosty, kterým všem současná situace na trhu s drahými potravinami vyhovuje. Proč nebyli pozváni také zástupci produkčních zemědělců nebo někdo z Potravinářské komory České republiky? Panu Moravcovi jsme nabízeli možnost účasti někoho z našeho vedení, stejně tak jsme redakci pořadu před vysíláním poslali podklady, které jasně dokazují, že obchodní řetězce zneužívají současné drahoty a na maržích si nemilosrdně mastí kapsy. Bohužel řeč se ve vysílání stočila jen k zemědělcům a divák tak mohl získat dojem, že za drahé potraviny mohou zemědělci. Skutečnost, kdo určuje ceny potravin v obchodech, vůbec zmíněna nebyla. Zemědělci to určitě nejsou. O drastických praktikách supermarketů bychom mohli dlouze vyprávět.

Za zemědělce, kteří v souvislosti se situací na Ukrajině bojují s extrémním růstem nákladů, se ministr zemědělství Zdeněk Nekula téměř vůbec nepostavil. Svými výroky opět nadělal víc škody než užitku. Tvrdit, že jsou mezi zemědělci velké rozdíly, protože v březnu produkovali kilo vepřového za 26 Kč/kg živého, za 36 Kč/kg živého a za 60 Kč/kg živého, je zase mimo mísu. Rozdíly v produkčních cenách určitě jsou, ale pan ministr v tomto případě míchá jablka s hruškami, respektive prasata se selaty. Podívejte se, pane ministře, jaké podniky v tomto sektoru chovají prasata. Budete překvapen, malí zemědělci to určitě nejsou a cena 60 korun za kilo je z říše snů. Mrzí nás, že pan ministr říká, že zemědělci jen natahují ruku pro peníze. Z titulu své funkce by měl za ně bojovat, a namísto toho jen střílí do vlastních řad. Zemědělský sektor je v těžké krizi. Pravidelně o tom zde informujeme a stačí se podívat do médií, kde chovatelé v poslední době volají o pomoc, protože jsou před zavřením svých chovů. Pane ministře, nezlobte se, ale taková prohlášení vás řadí k nejhorším šéfům resortu za posledních 30 let.

Úřad Agrární komory ČR
(publikováno na Facebooku Agrární komory ČR 20. 6. 2022)

AKTUALIZACE 27. 6. 2022: Agrární komroa ČR se ohledně pořadu Otázky Václava Moravce 2. část, který Česká televize vysílala 19. 6. 2022, obrátila na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání s žádostí o řešení situace. Pokud s obsahem stížnosti souhlasíte, doporučujeme, abyste se rovněž obrátili na RRTV a k inspiraci pro vlastní stížnost můžete využít tento dokument.

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 297
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář