Rusko přijalo 3. července 2021 změny v zákoně O pěstování a výrobě vína, které mají za cíl nastavit pravidla v tomto oboru a především co nejvíce pomoci domácím ruským producentům. Jedna z nejkontroverznějších částí, která má mezinárodní dopad, je ta, která se týká šampaňského/šumivého vína.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Během roku došlo na Ukrajině k cenovým výkyvům u mléka a mléčných výrobků. Pro zajištění potřebného množství mléčných výrobků na domácím trhu by mělo být zpracováno 6 mil. tun mléka, z toho 5 mil. tun pro domácí spotřebu a 1 mil. tun na vývoz.
Navzdory vysokým cenám komodit a nejistotám ohledně nabídky a poptávky je podle nové zprávy Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) systém světového obchodu s potravinami odolný. Podle pololetního reportu „FAO Food Outlook“ dosáhl obchod se zemědělskými produkty většího nárůstu než obchod se zbožím.
S odkazem na zkušenosti získané během pandemie Covid-19 a narušení dodavatelských řetězců, o kterých jsme dříve informovali, vydalo federální ministerstvo zemědělství (USDA) iniciativu Build Back Better.
Prognózy počítají s růstem spotřeby rostlinných alternativ masa a mléka. Aktuálně se v Rusku jedná o okrajovou záležitost, ale v roce 2025 by spotřeba náhražek masa mohla dosáhnout jednoho kilogramu na člověka za rok, někteří experti uvádí dokonce i dva kilogramy.
Dovoz másla v lednu až květnu 2021 dosáhl úrovně 3,2 tis. tun, což je o 44,3 % méně než ve stejném období roku 2020.
Jedenáct Arabských zemí se během německého virtuálního workshopu EuroTier Animal Farm dohodlo na vytvoření první regionální drůbežářské unie - Union of Arab Poultry Producers (UAPP). Mezi zakládající členy patří Saudská Arábie, Bahrajn, Alžír, Maroko, Egypt, Jordánsko, Omán, Kuvajt, Súdán, Tunisko a Spojené arabské emiráty.
V Srbsku se letos kvůli nepříznivému počasí na počátcích vegetace očekává nižší úroda ovoce a to 20 až 30 procent v závislosti na druhu a odrůdě. Například u švestek se očekává úroda nižší dokonce o polovinu a u malin okolo 30 procent.
Ukrajina se umístila na 3. místě v žebříčku vývozců kuřat do EU za období leden až duben r. 2021. Dokládá to zpráva Evropské komise.