Jak uvedl portál „e-Kapija“ v souvislosti s probíhajícím válečným konfliktem na Ukrajině, který ještě prohloubil krizi na trhu zemědělských plodin a potravin, Srbsko koncem minulého týdne přijalo opatření zakazující vývoz pšenice, kukuřice, mouky, krupice, ale také řepky a slunečnice.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 27. září 2024:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2024
č ... více - 25. červen 2024:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2024
číslo če ... více - 28. květen 2024:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2024
... více
V souvislosti se Světovým dnem spotřebitelských práv, který se slavil 15. března, se pozornost čínských médií obrátila k domácím zpracovatelům potravin.
Srbsko připravuje zákaz vývozu obilnin
I když se to nemusí českému čtenáři úplně zdát, situace na Ukrajině velmi silně ovlivňuje ekonomiku v afrických a arabských zemích.
Kazachstán a Ázerbájdžán projednávají vytvoření projektu, respektive společného podniku pro rozvoj transkaspické mezinárodní dopravy. Momentální geopolitická situace na Ukrajině vytvořila novou „skutečnost“ a je třeba na ní reagovat.
Společnost Kantar uvedla, že inflace v UK v únoru 2022 dosáhla 4,3 %, přičemž nejrychleji rostly např. ceny slaných pochutin, čerstvého hovězího masa a krmiva pro kočky, zatímco ceny slaniny, piva a lihovin klesly.
Agentura Agricultural Market Information System (AMIS) se sekretariátem na FAO informovala, že invaze ruských ozbrojených sil na území Ukrajiny přinesla nová rizika na světových trzích s potravinami, které se již nyní potýkají s prudkým růstem cen, narušením dodavatelských řetězců a obtížnou obnovou z následků pandemie COVID-19.
Výskyt ptačí chřipky v USA
Čína se loni poprvé stala největším dovozcem japonských potravinářských výrobků a sesadila z trůnu dlouholetého lídra Hongkong.
Libanon dlouhodobě dováží více jako 85% své spotřeby pšenice z Ukrajiny, což je procentuálně více než jiné země z oblasti Blízkého a středního východu. Druhým největším dovozcem je Egypt, který má dodavatele jak z Ukrajiny, tak i Ruska a dováží cca 70% své spotřeby.