apic-ak.cz, 30. prosinec 2005
Irsko

Národní irská universita zveřejnila svoji zprávu Irský venkov 2025. V něm se v dost černých barvách představuje zemědělství, kde z dnešních 40 000 farmářů jich v té době zbude jen 10 000, přičemž většina z nich bude jen v mléčném sektoru. Počet farmářů s polovičním úvazkem klesne z dnešních 30 000 na polovinu.

Výsledkem bude ztráta rovnováhy ekonomického bohatství a prohloubí se rozdíly mezi chudším západem a hraničními oblastmi oproti východu země. Předpokládá se, že zpráva znovu otevře debatu jak v budoucnosti používat fondy na rozvoj venkova, které by měly jít víc do zemědělství než do jiné části venkovské ekonomiky. IFA nesouhlasí se závěry zprávy, farmáři podle nich mají daleko větší vůli změnit činnost a přizpůsobit se.

President irských farmářů Dillon komentoval setkání s Komisařem Mandelsonem o WTO jednání. V následné tiskové zprávě říká Dillon, že Mandelson je velmi chladný a cynický ve svém jednání a nemá žádné pochopení pro venkov Irska. Schůze v Bruselu  následovala po protestní akci 5000 farmářů v Dublinu. IFA říká, že návrh Mandelson snížit EU dovozní tarify o 46% by znamenalo snížení irské produkce o 1,2 mld€ ročně a znamenalo by to ztrátu až 50 000 pracovních míst na farmách a  v potravinářském průmyslu.

Zdroj: Ing. Karel Matoušek, Brusel


Hodnocení => průměr 753
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář