apic-ak.cz, 15. prosinec 2005
Holandsko

Německo-holandské propojení u masa.
Sudfleisch oznámil, že byl učiněn první krok k vytvoření strategického spojenectví s holandskou nadnárodní společností Vion, která je druhá největší společnost na trhu vepřového v Evropě a vedoucí zpracovatel hovězího.

Rozhodnutí přichází, kdy družstva, která vlastní 82% Sudfleisch, schválila rozhodnutí, které umožňuje převzetí společnosti Sudfleisch společností Vion. Ta plánuje nákup všech podílů Sudfleish ve dvou fázích. Převzetí Sudfleisch přidá 1,7 mil. vepřů a přes 370 000 kusů dobytka do porážkových čísel Vion.

Organičtí farmáři obviňují ministra.
Ochránci zvířat a bio farmáři se spojili a chtějí obvinit ministra, který chce držet všechen chov drůbeže v uzavřených prostorách. Skupiny tvrdí, že příkaz chovu jen uvnitř budov, ohrožuje jejich budoucnost. Podle nich je nařízení nevyvážené a povede k velkým problémům u ochrany zvířat. Ministr by měl přijmout jiná opatření na ochranu sektoru před ptačí chřipkou jako zakázat dopravu na velké vzdálenosti a kontrolovat lidi, kteří přicházejí z infikovaných oblastí a připravit očkování drůbeže.

Holandský vývoz.
Za první pololetí se zvýšil zemědělský vývoz o 3,1%, dovozy klesly o 0,4%.
Celková hodnota vývozu potravin a zemědělských produktů byla 25,520 mld €, dovozy činily 14,075 mld€. Největší zásluhu na vývozu mají okrasné rostliny, jejichž vývoz se zvýšil o 8, 4% na 4,15 mld€. Také sektor dobytka se zvýšil o 13% a maso o 6,1%. Ovoce se zvýšilo o 11%. Nižší ceny vedly k snížení podílu obilí.olejnin a odvozených produktů.
U dovozů se zvýšil podíl ovoce o 14% a dovozy olejů a margarinů se zvýšily o čtvrtinu.

Mlékařský sektor.
Pokračující snižování mlékařských farem za poslední roky. Nyní je 22 000 mlékařských farem. 55% z nich tvrdí, že má nástupce, i když počty se trvale snižují. Počet farem klesá od r.1985, kdy byly zavedeny kvóty.

Zdroj: ing. Karel Matoušek, Brusel


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 757
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář