- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 2. prosinec 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
číslo 11/2025&nb ... více - 31. říjen 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
číslo 10 ... více - 26. srpen 2025:
Kompost a jeho výhody - leták
Informační leták, kte ... více
Po vzoru Dubaje uvolňuje Saúdská Arábie prodej alkoholu
V posledních týdnech se objevily důvěryhodné zprávy, že Saúdská Arábie dále rozšiřuje přístup k alkoholu — ovšem jen pro úzkou skupinu cizinců, a stále pod velmi přísnou kontrolou.
V posledních týdnech se objevily důvěryhodné zprávy, že Saúdská Arábie dále rozšiřuje přístup k alkoholu — ovšem jen pro úzkou skupinu cizinců, a stále pod velmi přísnou kontrolou.
Počátkem roku 2024 byla v hlavním městě otevřena první oficiální prodejna alkoholu od doby zákazu z 50. let — ovšem výhradně pro diplomaty. Nyní se podle několika zdrojů postupně rozšiřuje okruh těch, kteří si zde mohou nákup dovolit. Mezi ně patří zejména zahraniční rezidenti s takzvaným „premium“ vízem. Dále musí prokázat, že vydělávají alespoň 50 000 saúdských rijálů měsíčně (což je přibližně 13 300 USD) — a teprve pak mohou v prodejně alkohol zakoupit. Úplně stejně začínal prodej alkoholu i v sousedních Spojených arabských emirátech.
Současně vláda plánuje otevřít další dvě kontrolované prodejny alkoholu — jednu ve východním městě Dhahran v areálu ropného gigantu Aramco a druhou v přístavním městě Džidda, určenou pro diplomaty. Otevření je plánováno na rok 2026.
Tyto změny jsou považovány za součást širší vlny reforem v rámci vládní strategie Vision 2030 — tedy snahy přilákat více zahraničních odborníků, investorů a turistů.
Nicméně alkohol zůstává pro většinu obyvatel stále zakázán — zejména pro muslimy nebo místní občany.
Zpracoval:
Lukáš Zamrzla
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Mobil:+ 420 602 768 207, E-mail: lukas.zamrzla@mzv.gov.cz


Vytiskni tuto stránku