Renata Šarjaková, 26. listopad 2025
USA má zájem snížit ceny potravin, zvažuje i zrušení některých cel na evropské dovozy

Americká administrativa signalizuje obrat ve své celní politice v reakci na přetrvávající tlak na spotřebitelské ceny potravin. Prezident Donald Trump 14. listopadu zrušil cla na více než 200 dovážených potravinářských výrobků, včetně klíčových komodit jako káva, hovězí maso, banány a pomerančový džus.

 

Americká administrativa signalizuje obrat ve své celní politice v reakci na přetrvávající tlak na spotřebitelské ceny potravin. Prezident Donald Trump 14. listopadu zrušil cla na více než 200 dovážených potravinářských výrobků, včetně klíčových komodit jako káva, hovězí maso, banány a pomerančový džus.

20. listopadu pak zrušil také 40% cla na brazilské potravinářské produkty, včetně hovězího, kávy, kakaa a ovoce, která byla v uvalena červenci jako trest za stíhání bývalého prezidenta a Trumpova spojence Jaira Bolsonara. Cílem těchto aktuálních opatření je primárně ulevit americkým spotřebitelům, a to po měsících veřejné kritiky, že celní politika Bílého domu přispívá k inflaci. Ačkoli se rušení cel zaměřilo primárně na dovozy ze zemí Latinské Ameriky (vedle Brazílie zejména Argentina, Brazílie, Ekvádor, Guatemala, Salvador), představitelé USA nyní naznačují, že zvažují širší revizi dovozního režimu, která by mohla ovlivnit i obchod s Evropskou unií. Obrat v celní politice, která byla zavedena na začátku tohoto roku, má být přímou reakcí na inflaci v cenách potravin. Podle údajů Úřadu pro statistiku práce (BLS) činila meziroční inflace u potravin v USA v září 3,1 %. Dramatičtěji rostly ceny masa, drůbeže, ryb a vajec, kde index vzrostl za posledních 12 měsíců až o 5,2 %.

Záměr revidovat dovozní cla potvrdil náměstek ministra zemědělství USA Luke Lindberg v rozhovoru pro Financial Times. Uvedl, že prezidentova administrativa má prioritu udržet potraviny dostupné a kritizoval např. vysoké ceny hovězího masa na americkém trhu. Lindberg konkrétně zmínil, že se zvažuje obdobné rozhodnutí o úpravě cel i pro vybrané evropské zemědělské a potravinářské produkty, přičemž specificky jmenoval hovězí maso a citrusy.

Ceny potravin dlouhodobě patří mezi klíčová témata americké domácí politiky. Změna postojů přichází čtyři měsíce po červencové rámcové obchodní dohodě mezi USA a EU, která stanovila 15% clo na široké spektrum unijních produktů včetně potravin. Nové výjimky a zvažované změny jsou označovány jako ostrý obrat americké administrativy, kdy prezident dlouho trval na tom, že rozsáhlá dovozní cla, která zavedl na začátku tohoto roku, k inflaci nepřispívají.

Oznámené a zvažované změny celní politiky představují pro české a evropské exportéry potenciální obchodní příležitost i nutnost sledovat vývoj v reálném čase.

Zdroje: Financial Times, Reuters, USDA
 

Zpracovala:
Tereza Černá
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.
mob.: +1 202 507-3859, mob. ČR: +420 727 938 522
tereza.cerna@mzv.gov.cz


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 000
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář