- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 27. červen 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
číslo 6/2025&nbs ... více - 30. květen 2025:
Rodinný festival (Do)sečný věnec
Pozvánka na krásný rodinný festi ... více - 29. květen 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Novinky z OECD – Řízení inovací z pohledu veřejného a soukromého sektoru
Rychlé zavádění nových technologií vyžaduje adekvátní řízení inovací, které je klíčové i pro udržitelný rozvoj venkova a agri-food sektor. Globální lídři v této oblasti zdůrazňují potřebu flexibility, experimentování a spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem.
Rychlé zavádění nových technologií vyžaduje adekvátní řízení inovací, které je klíčové i pro udržitelný rozvoj venkova a agri-food sektor. Globální lídři v této oblasti zdůrazňují potřebu flexibility, experimentování a spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem.
Technologický pokrok – od umělé inteligence po syntetickou biologii – přináší pro venkovské oblasti a agri-food sektor příležitosti ke zvyšování efektivity, zlepšování sledovatelnosti a snižování environmentálních dopadů. Bez odpovídajícího řízení však může vést i k negativním důsledkům, jako je prohlubování nerovností, ztráta pracovních míst nebo ohrožení biodiverzity. Důraz je v této souvislosti kladen na angažmá veřejného i soukromého sektoru v oblastech jakými jsou testování, foresight, posilování důvěry a spolupráce – viz níže:
- vytváření a podpora demonstračních a testovacích zón: centra pro precizní zemědělství/bioinovace (bez rizika sankcí); motivování byznysu k aktivitě v těchto zónách; centra testování nových způsobů zpracování, distribuce a spotřeby potravin (komunitní kuchyně, cirkulární bioekonomika, zelené veřejné zakázky ve veřejném stravování zaměřené na lokální/bio/nízkouhlíkové potraviny apod.)
- podpora foresight projektů pro venkov a agri-food sektor (např. projektů zaměřených na měření uhlíkové stopy); participativní plánování venkovských strategií a smart villages (sdílená mobilita, místní energetické zdroje, e-zdravotnictví)
- podpora sledovatelnosti (blockchain, QR kódy aj.)
- podpora vytváření partnerství soukromého sektoru s obcemi, univerzitami a výzkumnými ústavy a testování nových produktů a služeb přímo s farmáři, spotřebiteli nebo místními komunitami
- příprava byznysu na etické a bezpečnostní požadavky – tj. zvažování/zohledňování dopadů technologií na soukromí, bezpečnost a důvěru veřejnosti (ethics by design), sdílení informací o využívaných technologiích, sběru dat a jejich ochraně
Od roku 2019 investovala Evropská komise více než 319 mil. EUR do podpory SMEs při testování a ověřování nových strategických technologií. Snahou je vytvořit úspory z rozsahu prostřednictvím sdílených testovacích a validačních infrastruktur a překonávat překážky/rizika uvedení na trh. Jde o strategii, která má zajistit budoucí rozvoj v Evropě.
Zpracoval: Oddělení zahraničně obchodní spolupráce MZe, 10. července 2025
Kontakt: radek.stransky@mze.gov.cz