Renata Šarjaková, 15. červenec 2025
Mezioceánský koridor - strategická infrastruktura pro mexický agroprůmysl

Prezidentka Claudia Sheinbaumová oznámila historickou investici ve výši více než 5 miliard dolarů na výstavbu 116 nových průmyslových parků v Mexiku.

 

Prezidentka Claudia Sheinbaumová oznámila historickou investici ve výši více než 5 miliard dolarů na výstavbu 116 nových průmyslových parků v Mexiku.

Tato iniciativa je součástí národního plánu průmyslového rozvoje a souvisí s rozvojem Mezioceánského koridoru na Tehuantepeckém průlivu (CIIT), logistického projektu, jehož cílem je přeměnit jih až jihovýchod země ve strategické centrum pro průmysl, mezinárodní obchod a zejména pro posílení národního agroprůmyslu.

CIIT spojuje Tichý oceán s Atlantikem prostřednictvím modernizované železniční a přístavní sítě, která propojuje přístavy Salina Cruz (Oaxaca) a Coatzacoalcos (Veracruz). Tento koridor představuje alternativu k Panamskému průplavu a může zkrátit dobu přepravy na východní pobřeží Spojených států až o 72 hodin. Jeho dopad se vztahuje na 13 obcí ve státech Oaxaca, Veracruz, Tabasco a Chiapas a přináší prospěch více než 2,4 milionu lidí.

Strategická poloha průlivu a jeho obchodní spojení s asijsko-pacifickou oblastí činí z CIIT nový uzel mezinárodního obchodu. Mexiko se tak bude moci nejen upevnit jako logistický most mezi Amerikou a Asií, ale také zvýšit svou účast v globálních hodnotových řetězcích. V současné době pochází z Mexika pouze 10 % dovozů dovážených na východní pobřeží USA, což odhaluje obrovský potenciál růstu národního hospodářství.

Zemědělský průmysl hraje v rozvoji regionu důležitou roli. Jihovýchodní Mexiko je silně zaměřeno na zemědělství, kde se pěstují produkty jako káva, banány, cukrová třtina a kakao. Umístění zemědělsko-potravinářského průmyslu v blízkosti výrobních oblastí zamezí dvojí přepravě zboží a usnadní jeho přímý vývoz. Kromě toho projekt počítá s účastí nejméně 65 společností v prvních pěti rozvojových centrech CIIT, z nichž mnohé pocházejí ze zemědělsko-průmyslového odvětví a mají zájem dodávat na mezinárodní trhy výrobky s vysokou přidanou hodnotou.

Za předchozí vlády tehdejší ministryně hospodářství Raquel Buenrostro zdůraznila, že koridor umožní rozšíření zemědělsko-potravinářského vývozu na nové trhy, jako je Florida, New York, Evropa a Asie. V současné době Mexiko produkuje téměř 300 milionů tun potravin ročně a je sedmým největším vývozcem v tomto odvětví na světě. Úkol nakrmit rostoucí světovou populaci vyžaduje špičkovou logistickou infrastrukturu, která se vyznačuje efektivitou a propojením.

Mezioceánský koridor na Tehuantepeckém průlivu by mohl představovat bod zlomu v rozvoji regionu, který trápí sociální problémy a hospodářské zaostávání. Na národní úrovni by mexický stát mohl vidět, jak se stává možnou diverzifikace jeho obchodních cest, decentralizace průmyslového rozvoje a posílení zemědělského průmyslu. Na mezinárodní úrovni by Mexiko upevnilo svou roli spolehlivého globálního dodavatele potravin díky stále účinnějšímu a udržitelnějšímu logistickému systému.

Zdrojzdroj, zdroj

 

Zpracoval:
César Omar Reyes Valdez
místní zástupce ČR pro agro-potravinářství v Mexiku
tel: +5 249 219 291 41, e-mail: omar.agriculture.mx@gmail.com


Hodnocení => průměr 267
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář