Renata Šarjaková, 15. červenec 2025
Srbsko letos očekává výrazně nižší úrodu malin

Podle informací portálu „e-Kapija“ jarní mrazy a poté dlouhotrvající sucho, kdy v malinářských oblastech v západním Srbsku nepršelo skoro dva měsíce, způsobily výrazně nižší úrodu malin.

 

Podle informací portálu „e-Kapija“ jarní mrazy a poté dlouhotrvající sucho, kdy v malinářských oblastech v západním Srbsku nepršelo skoro dva měsíce, způsobily výrazně nižší úrodu malin.

Poslední ranou pro malinové plantáže byly vysoké teploty koncem června a počátkem července. Cena malin ve výkupu tak vzrostla z počátečních cca 2,6 EUR/kg na cca 5,12 EUR/Kg s tendencí dalšího růstu. Podle odhadů srbské Asociace producentů malin bude letošní úroda kolem 10 000 tun místo očekávaných 25 000 tun. Dopady jsou ale hlubší, protože byly zničeny také mladé výhonky malin, které měly rodit v příštím roce. To znamená nižší produkci malin i v roce 2026. Pro Srbsko je to citelná ztráta, protože kvalitní srbské maliny odrůdy Vilamet, tvoří významnou část srbského agrárního vývozu. Česká republika podle ČSÚ přímo ze Srbska dováží jen nevýznamné množství zpracovaných malin. Zpracované, především mražené, maliny se do České republiky nejvíce dovážejí z Ukrajiny, Polska, Číny a Německa. Čerstvé maliny se do České republiky nejvíce vozí ze Španělska, Polska a Maroka. Nedostatek malin v Srbsku, které svou produkci vyváží především do zemí západní Evropy, však může ovlivnit zvýšení cen v celé Evropě.
 

Bosna a Hercegovina by se měla v příštím roce stát další zemí, kde LIDL otevře své prodejny

Podle informací portálu „e-Kapija“ se společnost LIDL ve velkém připravuje na vstup na trh v Bosně a Hercegovině. Aktuálně se dokončuje výstavba logistického centra této společnosti v obci Lepenica poblíž Sarajeva v hodnotě cca 100 mil. EUR. LIDL již také dokončil výstavbu prodejen v Mostaru, Gračanici, Bijelině a v Sarajevu. Řada dalších objektů je ve výstavbě (Východní Sarajevo, Livno, Bihać, Gradiška a Modrića) a očekává se výstavba ve městech Banja Luka, Zvornik, Zenica, Trebinje, Laktaši, Prnjavor, Živinica a dalších. Plán společnosti je otevřít v roce 2026 současně 10-15 prodejen ve velkých městech a následně uvádět do provozu další prodejny, tak aby jich bylo v celé Bosně a Hercegovině minimálně 30. České potravinářské společnosti, které dodávají do řetězce LIDL v České republice a mají zájem svou produkci exportovat, by si u vedení LIDL v Praze mohly začít zjišťovat podmínky zalistování jejich výrobků pro nabídku na trh Bosny a Hercegoviny.

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir.vana@mzv.gov.cz


Hodnocení => průměr 300
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář