Renata Šarjaková, 17. červen 2025
Nové trendy na čínském trhu s nealkoholickými nápoji

Zpráva amerického ministerstva zemědělství vypracována jejich zahraniční zemědělskou službou uvádí, že čínský trh s nealkoholickými nápoji v roce 2024 hodnotou překonal 170 miliard dolarů a dosáhl více než 6% meziročního růstu.

 

Zpráva amerického ministerstva zemědělství vypracována jejich zahraniční zemědělskou službou uvádí, že čínský trh s nealkoholickými nápoji v roce 2024 hodnotou překonal 170 miliard dolarů a dosáhl více než 6% meziročního růstu.

Čína tak představuje druhý největší trh s nealkoholickými nápoji na světě. Spotřebitelské preference se stále více orientují na zdraví, funkčnost a kvalitu, zatímco moderní distribuční kanály a digitální marketing mění způsob, jakým se produkty dostávají ke koncovým zákazníkům. Tento vývoj vytváří prostor pro inovace, nové značky a exportní příležitosti, zejména pro firmy, které se budou schopny adaptovat aktuálním trendům.

Trh nealkoholických nápojů zahrnuje širokou škálu kategorií produktů – balené vody, džusy, sycené nápoje, balené čaje, funkční a rostlinné nápoje. Zatímco offline prodej stále dominuje (tvoří 90,6 % všech prodejů) online kanály rychle získávají na síle, zejména prostřednictvím live-streamovacích platforem sociálních médií, jako jsou Douyin (čínská verze Tik Toku) a Xiaohongshu (aplikace podobná Instagramu). Tyto digitální platformy se staly klíčovými nástroji pro oslovení mladých spotřebitelů, šíření nových trendů a uvádění nových značek na vysoce konkurenční čínský trh.

Trend zdraví
Trendy v oblasti zdraví začínají také stále markantněji ovlivňovat spotřební vzorce. Mimořádný růst zaznamenávají výrobky s nízkým obsahem cukru a bez cukru – například prodej neslazeného čaje vzrostl v roce 2024 meziročně o 80 %. Na vzestupu jsou také funkční nápoje, kde Čína předstihuje celosvětové tempo růstu v tomto segmentu. Sportovní nápoje, energetické nápoje a nápoje podporující zdraví jsou oblíbené zejména mezi mladými muži ve městech a spotřebiteli věnujícími se sportu. Zároveň roste poptávka po šťávách vyrobených ze zdraví prospěšných ingrediencí, jako jsou brusinky, borůvky, granátová jablka a zelenina, a to zejména ve špičkových kategoriích, jako jsou šťávy ne z koncentrátu (NFC) a paskalizované šťávy (HPP). Rostlinné nápoje – v čele se sójovými a rychle se rozšiřujícími kokosovými, mandlovými, ořechovými a ovesnými nápoji – nyní tvoří více než 10 % trhu
s nealkoholickými nápoji. Maloobchodníci atakují tento trend nabídkou privátních značek, což otevírá příležitosti pro vstup nových, menších firem na čínský trh.

Obzvláště rychle rostoucím formátem maloobchodu jsou prodejny hotových čajů a dalších nápojů, u kterých se za rok 2024 předpokládá obrat přes 49 miliard dolarů a v roce 2028 přes 55 miliard dolarů. Města jako Peking, Čchang-ša a Chang-čou zaznamenávají meziroční růst počtu těchto prodejen nad 15 %, zatímco metropole jako Šanghaj a Šen-čen jich každá hostí přes 10 000. Pro mezinárodní vývozce představují příležitost zejména vysoce kvalitní, funkční a rostlinné produkty. Produkty jako jsou švestkové, brusinkové šťávy a ovesné mléko si postupně získávají důvěru spotřebitelů.

Závěr a příležitosti
Překážkou širší distribuce mimo velká města však zůstává citlivost na cenu a logistika v rámci chladírenských řetězců. Čína je nicméně díky silné poptávce po inovacích a zdravotně nezávadných produktech pro vývozce nápojů stále dynamickým trhem s vysokým potenciálem. Účast na veletrzích pak nabízí zahraničním značkám strategickou příležitost ke zviditelnění, navázání kontaktů s místními odběrateli a položení základů pro dlouhodobý vstup na trh.

Vypracoval: Filip Čápek, stážista na Velvyslanectví ČR v Pekingu; Ondřej Plaček, zemědělský diplomat

Zdroj: USDA

Zpracoval:
Ondřej Plaček
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrej.placek@mze.gov.cz


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 292
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář