Renata Šarjaková, 7. květen 2025
Británie uvažuje o rozšíření daně z cukru na mléčné nápoje

Britská vláda uvažuje o rozšíření daně z cukru v nealkoholických nápojích včetně mléčných nápojů a nápojů na bázi alternativ mléka.

 

Podle nových vládních návrhů, které byly zveřejněny na konci dubna 2025, by mohlo skončit současné osvobození od daně z cukru u nealkoholických nápojů na bázi mléka a jeho alternativ. Osvobození pro cukr v mléčných nápojích bylo zavedeno v roce 2018 kvůli obavám, že by odrazovalo spotřebitele, především pak děti, od konzumace mléka jako zdroje vápníku.

Nový návrh by znamenal, že se začne danit zhruba 203 položek balených mléčných nápojů, které představují přibližně 93 % prodeje v této kategorii. Vládní konzultace o těchto plánech, které by měly dopad například i na nápoje, jako je latté nebo mléčné koktejly, budou v Británii probíhat do 21. července 2025.

Další navrhovanou změnou u daně z cukru je snížení minimálního „nedaněného“ množství cukru v nápojích, a to z 5 na 4 g na 100 ml. Záměrem vlády je přimět výrobce mléčných nápojů k dalšímu snižování obsahu cukru v recepturách. Změny u sladkých mléčných nápojů opírá vláda také o zjištění, že ze sladkých mléčných nápojů získává vápník pouze 3,5 % britských dětí.

Zdroj

Zpracoval:
Paul Wilkins
místní zástupce ČR pro agro-potravinářství ve Velké Británii
Tel.: +44 749 533 9811, E-mail: uktrade@mze.gov.cz


Hodnocení => průměr 291
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář