Renata Šarjaková, 28. březen 2024
Propagace zdravého životního stylu spolu s novým festivalem v SAE

Spojené arabské emiráty pokračují v propagaci lokálního farmaření a sbližování místních obyvatel s přírodou. V posledních letech tak vidíme velké investice do přírodních památek a projektů, které propagují trávení více času venku.

 

A pokud si říkáte, že Emiráty jsou jen města plná mrakodrapů, tak je tomu přesně naopak. Stačí se podívat na mapu, aby člověk zjistil, že dvě známá města zabírají opravdu minimální plochu této země. Zbytek pokrývají nejen pouště, ale také mangrovy, hory a krásná pobřeží.

Ve Spojených arabských emirátech každou chvíli přibývají nové farmy a místní vláda se snaží farmáře a zemědělce podporovat, jak to jen jde. I díky tomu začínají být výlety do přírodních rezervací nebo na farmy velmi populární. Jejich kvalita se za poslední roky výrazně zlepšila, stejně tak rozmanitost pěstované zeleniny a ovoce v místních farmách. Není výjimkou, že najdeme v Emirátech i takové, které se specializují na fíky, jahody, rajčata, borůvky, květy ibišku a různé citrusy. Mnoho farem a parků nově nabízí i ubytování zaměřené na agroturistiku.

Proměny pouští v oázy a jejich zalesňování spolu s vytvářením cest pro sportovní aktivity jako je treking nebo cyklistika učí obyvatele, že i v takové zemi, jako jsou pouštní Emiráty, můžete žít aktivně. Vše má samozřejmě za cíl současnou propagaci aktivního a zdravějšího životního stylu, který je ještě stále v regionu Blízkého východu problém. A není se čemu divit, pokud nemáte kam vyrazit. To ale už dávno není případ Spojených arabských emirátů, ve kterých můžete navštívit krásnou přírodu připravenou pro sportovní nadšence, jako je například stanování v Jebel Hafit, horské túry v Jebel Jais, procházky či běh uprostřed mangrovníků Jubail Mangrove a Sharja Kalba nebo například navštívit nově upravené trasy oblíbené destinace Khor Fakkan.

Všechny tyto destinace jsou příkladem silných investic do ochrany přírody a propojení vědy a výzkumu mezinárodních firem, které na těchto projektech s Emiráty spolupracují. Nejnovějším přírůstkem do propagace místního zemědělství je historicky první farmářský veletrh Hatta Farming festival v blízkosti hranic s Ománem. Hlavním cílem je propagace historicky důležitého území, které se pomalu mění v turistickou destinaci zaměřenou právě na sportovní aktivity.

Kromě představení místních farmářů a jejich aktivit všem návštěvníkům, bude v rámci festivalu uspořádáno 25 specializovaných workshopů zaměřených na udržitelnost, potravinovou bezpečnost, hospodaření s vodními zdroji nebo jak vypěstovat v místních podmínkách vlastní potraviny. Součástí festivalu jsou také soutěže farmářů o nejlepší produkty či způsoby hospodaření a jejich účinnost.

Zpracoval:
Lukáš Zamrzla
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Mobil:+ 420 602 768 207, E-mail: lukas.zamrzla@mzv.gov.cz


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 019
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář