Renata Šarjaková, 16. listopad 2023
Japonský agrární export roste v roce 2023 rekordním tempem

Export japonských zemědělských, lesnických, rybářských výrobků a potravin překročil 1 bilion jenů již během prvních devíti měsíců letošního roku, což je nejrychlejší tempo v historii.

 

 

Podle Ministerstva zemědělství, lesnictví a rybolovu se export v období od ledna do září zvýšil ve srovnání s předchozím rokem o 5,8 % na jeden bilion jenů.

Pouze vývozy do Číny v září klesly o 47 % na 14 miliard jenů, kdy export rybářských výrobků do země prudce poklesl o 91 % na 800 milionů jenů. Důvodem je čínský zákaz dovozu japonských rybářských výrobků z konce srpna poté, co Japonsko začalo do moře uvolňovat vodu obsahující malé množství radioaktivního tritia z poškozené jaderné elektrárny Fukushima.

Podle ministerstva byly exporty u hřebenatek a mořských okurek do Číny v září nulové. Avšak vývoz rybářských výrobků do Číny v hodnotě 800 milionů jenů, včetně perel, korálů a okrasných kaprů "nishikigoi" naznačuje nejasnost rozsahu čínského dovozního zákazu.

Vývoz potravin do USA vzrostl o 41 %, přičemž nejvíce se projevil zvýšený vývoz mořských plodů. Také do Hongkongu vzrostl export o 42 %. Zde vede vývoz perel, navzdory čínskému zákazu dovozu rybářských výrobků z 10 japonských prefektur.

Japonský roční vývoz zemědělských, lesních, rybářských výrobků a dalších potravin poprvé překročil 1 bilion jenů v roce 2021. Loni dosáhl roční vývoz 1 bilionu jenů za 10 měsíců a celkově dosáhl rekordních 1,4 bilionu jenů.

Zatímco ministerstvo udržuje cíl zvýšit roční export na 2 biliony jenů v roce 2025 a na 5 bilionů jenů v roce 2030, pokles exportů do Číny by mohl vzestupný trend oslabit.

Zpracovala: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu, E-mail: irena_leopoldova@mzv.cz

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 287
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář