Renata Šarjaková, 23. květen 2023
Bankroty mléčných farem v Japonsku

Krachy japonských producentů mléka dosáhly v roce 2022 desetiletého maxima. V loňském roce bylo vyhlášeno 14 bankrotů. Tento počet se blíží úrovni z roku 2011, kdy bylo vyhlášeno 19 bankrotů v důsledku velkého východojaponského zemětřesení, tsunami a jaderné havárie.

 

 

Hlavními faktory stojícími za nedávnými bankroty, jsou ruská invaze na Ukrajinu a pokles hodnoty japonského jenu, které zvýšily náklady na krmivo pro hospodářská zvířata. Například cena slámy meziročně vzrostla o 60 %.

Promítnutí rostoucích nákladů do cen produktů je nyní na hranici únosnosti. Podle statistik maloobchodních cen se cena kartonu mléka v roce 2022 zvýšila oproti předchozímu roku maximálně o 10 %, což naprosto neodráží zvýšené náklady na krmení dobytka. Dle Nihon Agri Newspaper 85 % mlékařů v zemi je v červených číslech a 60 % z nich uvažuje o ukončení činnosti.

Nedostatek másla, který nastal v roce 2008, podnítil zavedení vládních dotací na zvýšení výroby. Ta se náležitě zvedla, aby narazila na nejméně předvídanou překážku, jakou si lze představit, COVID-19. Ten uzavřel školy a zmrazil poptávku po mléku na školní obědy. Z nedostatku se rázem stal přebytek. Následně Rusko napadlo Ukrajinu a ceny krmiv prudce vzrostly. Japonští zemědělci, silně závislí na dovozu, se ocitli v krizi.

 

Zpracovala: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu, E-mail: irena_leopoldova@mzv.cz

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 297
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář