Renata Šarjaková, 11. květen 2023
Ve vietnamské provincii Ha Tinh se šíří nodulární dermatitida skotu

V posledních dvou týdnech se v provincii Ha Tinh potvrzují zprávy o šíření nodulární dermatitidy skotu. Propuknutí nodulární dermatitidy bylo zatím potvrzeno u více než 30 kusů skotu v pěti obcích (Ngoc Son, Thach Xuan, Thach Ngoc, Thach Linh a Dau Lieu).

 

 

Vzhledem k vlhkému a deštivému počasí je vysoce pravděpodobné, že se nákaza bude dále šířit. Je velmi náročné prosadit kontrolu biologické bezpečnosti u drobných farmářů, kde byly nyní nalezeny i stopy dříve neléčených chorob.

Nodulární dermatitida skotu (Lumpy skin disease) patří mezi nebezpečné nákazy. Jedná se o infekční onemocnění skotu, které charakterizují tzv. noduly na kůži a jiných částech těla, u kterých často dochází k sekundární infekci. Onemocnění není přenosné na člověka a v České republice se nevyskytuje.

Očkování je považováno za nejoptimálnější řešení pro ochranu hospodářských zvířat a minimalizaci šíření nodulární dermatitidy. Postižené obce v provincii Ha Tinh zahájily okamžitě očkování a do této chvíle proočkovaly 70-90 % skotu.

Podle paní Hoang Thi Ngoc Diep, zástupkyně ředitele Odboru pro živočišnou výrobu a zdraví zvířat provincie Ha Tinh, se očekává, že během první fáze očkování v roce 2023 bude v celé provincii proočkováno proti nodulární dermatitidě nejméně 188 000 kusů skotu.

Kromě vakcinace je nutné posílit ošetřovatelskou péči a minimalizovat výskyt přenašečů nemocí, jako jsou komáři a jiný hmyz.

V dubnu 2022 byla místní vakcína AVAC LSD Live schválena Ústředním veterinárním diagnostickým centrem při Oddělení zdraví zvířat. Tato vakcína byla při toxikologickém testování kvalifikována jako účinná ochrana proti nodulární dermatitidě.

 

Zpracoval: Luboš Marek, místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu, E-mail: commerce_hanoi@mzv.cz

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 301
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář