Renata Šarjaková, 21. březen 2023
Vietnamský krmivářský průmysl požaduje snížení dovozních cel na suroviny

Úřad vlády VSR zaslal ministerstvu financí návrh Vietnamské asociace pro krmiva, který požaduje snížení dovozního cla na sójový šrot z 2 % na 0 %. Cílem je podpora místního krmivářského průmyslu.

 

 

Ministerstvo financí bylo pověřeno posouzením návrhu asociace a rozhodnutím v souladu s legislativou.

V prosinci r. 2022 bylo dovozní clo na pšenici sníženo z 3 % na 0 % a na kukuřici z 5 % na 2 %. Koncem února proto zaslala Vietnamská asociace pro krmiva petici za snížení dovozního cla také na sójový šrot. Sójový šrot je důležitou surovinou např. v receptuře na výrobu otrub pro prasata a při poměrně vysoké ceně na trhu je na sójový šrot uvaleno navíc i clo. Zachování 2% dovozního cla na sójový šrot by podle asociace vyhnalo ceny krmiv na historická maxima a vedlo k dalším problémům.

Vysoké ceny krmiv mají ve Vietnamu za následek prudký úbytek drobných chovatelů. Například dodávky kuřat z malých provozoven dnes tvoří jen asi 10-15 %, zbytek je z velkých podniků. Vietnam je na importu krmiv a surovin pro výrobu krmiv závislý téměř ze 70 %. Nejvíce krmiv a surovin pro jejich výrobu se dováží ze vzdálené Argentiny, USA a Brazílie. Největšími místními výrobci krmiv jsou zahraniční korporace CP, Cargill, Japha a De Heus.

 

Zpracoval: Luboš Marek, místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu, E-mail: commerce_hanoi@mzv.cz

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 307
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář