Renata Šarjaková, 24. květen 2022
Emirát Abú Dhabí opět rozšiřuje počet nových zemědělských projektů a farem

Úřad pro potravinovou bezpečnost Abú Dhabí podepsal dvě tak zvané Musataha spolupráce s privátním sektorem pro vybudování nejméně dvou farem v hodnotě přesahující 1,5 miliardy korun. Společné projekty Musataha jsou specifické typy investiční spolupráce mezi veřejným a privátním sektorem.

 

 

Státní sektor z pohledu investora vybuduje daný projekt a předá provozující privátní firmě absolutní práva na jeho užívání a řízení po určitou dobu trvání. Doba trvání je obvykle delší než 50 let. Po uplynutí sjednané doby je celý projekt včetně budov, pozemků a vlastnictví převeden zpět státu. I když to zní jako velmi zajímavá příležitost pro podnikání, Musahata může využít mimo speciální investiční zóny pouze podnikatel emirátské národnosti.

Obě farmy vzniknou na území emirátu Abú Dhabí, jedna ve městě Al Ain a druhá v hlavním městě Abú Dhabí. Jedna z nich byla podepsána s místní firmou Emirates Hydroponics Farms, která bude za pomoci hydroponie pěstovat zeleninu, ovoce a houby. Jejich nová farma bude díky projektu zabírat více jak 300 000 metrů čtverečních.

Podpora této farmy z pohledu úřadu pro potravinovou bezpečnost Abú Dhabí bude napomáhat strategii státu v rozšiřování využívání krytého a chytrého zemědělství a zároveň rozšiřování místní produkce potravin.

Druhou farmu dostane na starosti Emirates International Agricultural Advanced Company a bude na rozloze 750 000 metrů čtverečních nejen pěstovat zeleninu a ovoce za pomoci síťových skleníků, ale také chovat ryby díky akvaponickým systémům.

Ohlášení těchto dvou projektů přichází krátkou chvíli po prohlášení místní státní správy o zájmu podporovat a přímo investovat do zemědělských projektů se soukromou sférou. Můžeme tedy čekat, že počty projektů budou i nadále růst. I když většina zemí v současnosti projekty spíše zastavuje kvůli chybějícím financím, arabské země díky velmi vysokým cenám ropy, a tím i silným přílivem peněz do státních rozpočtů, naopak investují, kde se dá.

 

Zpracoval:
Lukáš Zamrzla
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, E-mail: lukas_zamrzla@mzv.cz

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 300
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář