Renata Šarjaková, 23. listopad 2020
Česká ambasáda v Bejrútu byla oslovena majitelem místního minipivovaru ElMir.
Libanonská vláda vyhlásila kompletní lockdown

V týdnu 46/2020 se počet nakažených nemocí COVID-19 pohyboval kolem 2000 nakažených denně a počet se nedařil snižovat, proto libanonská vláda vyhlásila kompletní lockdown s platností od 14/11/2020 do 30/11/2020. Bude platit zákaz nočního vycházení od 18 hod. do 06 hod.

Maloobchod, benzínové stanice a lékárny budou otevřeny v souladu se zákazem vycházení, restaurace a prodejny rychlého občerstvení budou fungovat pouze formou rozvážkové služby. Mezinárodní letiště a námořní přístavy zůstanou otevřené.

Obchodní sektor se postavil proti tomuto rozhodnutí vlády, bude zajímavé sledovat vývoj v příštích dnech.

Přetrvávající nestabilita kursu místní měny LBP vůči USD je hlavní příčinou klesajícího maloobchodního obratu. Maloobchod stojí na černém kursu, oficiální kurs místní měny vůči USD je k dispozici pouze pro import základních zemědělských komodit a pohonných hmot.


Zemědělství

EU přidělila 25 milionů USD na podporu zemědělství v Libanonu a Jordánsku, se zaměřením na zvýšení standardu zemědělské výroby pro drobné zemědělce, podporu pro malé potravinářské podniky s cílem zlepšit produktivitu a zvýšit finanční příjem ze zemědělských činností. Vzhledem k vyhlášenému kompletnímu uzavření Libanonu není dosud jasné, kdy a jakým způsobem se podpora bude rozdělovat. Dle vyjádření ministra zemědělství Libanonu domácnostmi disponují cca 10 mld. USD v hotovosti, což je hlavní důvod, proč i přes nepřízeň všech minulých událostí, tj. pandemie, tragický výbuch v bejrútském přístavu, který zničil část Bejrútu, a přetrvávající finanční krize, dokáže Libanon stále stát na nohou. Otázkou zůstává, při zvyšující se nezaměstnanosti, jak dlouho.


Česká ambasáda v Bejrútu byla oslovena majitelem místního minipivovaru ElMir,

který projevil vážný zájem o navázání bližší spolupráce s ČR, konkrétně o možnost kapitálového vstupu do některého z českých minipivovarů s cílem produkovat pivo ElMir v ČR s konečným cílem exportu piva ElMir do zemí EU, zejména do Francie, kde je silná libanonská komunita. Byli jsme požádání o vytipování konkrétního pivovaru v ČR pro otevření diskuse o uvedeném obchodním záměru.

Současná produkce minipivovaru ElMir je cca 2500 hl/rok se zaměřením na výrobu piva typu Pislner, IPA, Wheat Ale a Amber Ale. Hlavním exportním trhem je Francie.

Politika: Vládní krize v Libanonu bohužel pokračuje, designovanému premiérovi Saadu Harírímu se zatím nepodařilo předložit návrh na sestavení vlády. Optimismus minulých dnů opět vyhasl.

Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 036
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář