Renata Šarjaková, 28. leden 2019
Do roku 2024 Rusko plánuje vyčlenit na podporu agrárního exportu 406 mld. rublů
Speciální projektová komise připravila plán federálního projektu „Export agro-průmyslového komplexu“, na jehož realizaci by do roku 2024 mělo být ze státního rozpočtu vyčleněno 406,8 mld. rublů (podle aktuálního kurzu asi 5,3 mld. EUR).

Financování má pomoci zvýšit výrobní objemy agroprodukce, vytvořit efektivní logistickou infrastrukturu, odstranit tarifní a netarifní překážky obchodu a také aplikovat marketingové nástroje, které pomohou k posílení ruských potravin na zahraničních trzích.

Cílem projektu je zvýšit agrární export ruské produkce tak, aby v roce 2024 dosáhl hodnoty 45 mld. USD. Hlavními exportními položkami mají být tuky a oleje, zpracované potraviny, ryby a mořské plody, obilí, masné a mléčné výrobky a další zboží. Pro každý z prioritních oborů bude vypracován speciální exportní plán a definována klíčová odbytiště (např. Čína, Indie, Japonsko, Afrika, země Jihovýchodní Asie a Perského zálivu).

Jedním z nejdůležitějších nástrojů, který by měl pomoci realizovat navýšení exportu, je výhodná úvěrová sazba pro zemědělce a potravináře, kteří se budou zaměřovat na export.

K tomu se počítá s pokračováním dotací pro zemědělství, obdobně jako tomu bylo v posledních letech. Podle Ministerstva zemědělství RF by pro zemědělce v roce 2019 mělo být vyčleněno přes 300 mld. rublů.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 265
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář