- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Francie a CO2
Francouzští farmáři by mohli získat na trhu emisí CO 2, říká zpráva SAF a Ademe. Podle zprávy má sektor velký potenciál snížit emise, což by ročně mohlo dělat ve Francii okolo 15 m t. A to by přineslo nemalé finanční zisky. Obchodování s kvótami emisí by umožnilo sektorům, které nejvíce znečišťují (energetika, železárny, výroba papíru) obchodovat se sektory, které mají možnost snížit emise.
Zemědělství není zatím zahrnuto do obchodování s emisemi, ale farmáři by mohli vyvinout projekty na snížení, jak to již dělají na Novém Zélandě, v Austrálii, Kanadě a v USA.
Zpráva říká, že domácí projekty by se mohly dařit, že by přitáhly fondy, které budou v proporci k ušetřeným objemům emisí. A tak by mohly buď dostat přímé vládní platby, nebo být odměněni „ uhlíkovým kreditem“, nebo systémem snížených úroků na půjčky. Nyní se CO 2 obchoduje za 26 -27€/t.
Krátkodobě se navrhuje používat vyzkoušené a jednoduché technologie, využít biomasu (slámu, dřevo, určité kultury) na paliva, nebo metan ze zemědělského odpadu.
Francouzský chemický koncern Rhodia již zahájil několik projektů na snížení emisí v Jižní Koreji a v Brazílii, což mu vyneslo CO 2 kredity.
Zdroj: Ing. Karel Matoušek, Brusel