apic-ak.cz, 28. únor 2006
Dohoda o ceně mléka ve Francii.

Národní dohoda mezi profesionálními skupinami producentů, zpracovatelů a družstev o podmínkách určení cen mléka. Celé jednání trvalo řadu měsíců, po určitou dobu bylo přerušeno. Nyní byla stanovena nová pravidla pro první čtvrtletí. Jde o snížení o - 8,9€/1000 l.

Průměrně by pro rok 2006 mělo dojít k snížení až o - 9,9€/1000 l. Dohoda umožní lepší zhodnocení průmyslového másla a práškového mléka, které jsou nejvíce postiženy v rámci reformy CAP.

Dohoda má sloužit k stabilizaci trhu, vyloučit různé formy reklamace po dodávkách a také předejít možnosti přerušení sběru mléka.  

Pro mlékárny to bude představovat, že ve svém účetnictví budou mít dvojí ceny, pro průmyslové zpracování (PI) a pro obecnou spotřebu ( PGC). Tento vývoj nazvala většina účastníků jednání jako velkou novinku, při prodlužování dřívějších dohod. Pro většinu podniků to bude znamenat určité „míchání produktů“. 20% bude patřit do PI a 80% do PGC.

Pro řadu pozorovatelů se ale nejedná o konečnou dohodu, spíš o začátek nového vývoje v sektoru.

Příjmy v sektoru se pravidelně mírně zvyšovaly po dobu 15 let. Pokud považujeme 1990 za 100%, pak byly příjmy v 1991 80%, ale dnes na 150%. V roce 2004 jako kompenzace snížení cen mléka, dostali producenti podporu ADL ( přímá podpora mléka), která byla rovněž výsledkem reformy CAP. Ceny mléka bez subvencí naopak poklesly o 2% v roce 2004.

Nynější dohoda má především sloužit k urovnání vztahů v sektoru.

Zdroj: Ing. Karel Matoušek, Brusel


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 524
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář