apic-ak.cz, 10. únor 2006
Německá družstva

Družstevní společnosti v Německu měly v roce 2005 celkový obrat 36 mld€, podobně jako v 2004. Ale celkový počet družstev se snížil z 3235 na 3050. Většina kvůli propojení.

Obchodní družstva:
Měla počátkem roku problémy s prodejem hnojiv a ochranných prostředků, namísto 51,1 mt v roce 2004, prodala jen 46,3 mt. DRV odhaduje, že obrat v sektoru je okolo 17 mld€.

Krmiva:
Produkce zde klesla o 5,6% na 19,16 m t. Důvodem je pokles počtu dobytka a větší užití levného obilí. Farmáři stále více užívají základní krmiva, méně míchaná.

Živočišná produkce:
Lepší výsledky vepřového i vyšší ceny za dobytek zde umožnily družstvům  zvýšit obrat o 4%.
Největší podíl na tom má vepřové. Produkce se zvýšila a ceny zůstaly stabilní.
U hovězího snížení produkce vedlo k zvýšení cen, které víc než kompenzovaly menší objem.
Koncem roku se ukazuje stále více další článek a to větší podíl značkových a vysoce kvalitních produktů. Ve zpracování masa pokračuje další konsolidace.

Mléčný sektor:
Poměrně napjatá situace po celý rok 2005. Trh byl ovlivněn vysokými dodávkami a zaváděním reformy CAP. Domácí a zahraniční poptávka zůstala stálá, ceny byly jen o něco nižší než před rokem. Dodávky mléka vzrostly o 0,3 mt na 27,7 mt, nejvyšší úroveň od sjednocení Německa. Spotřeba mléka se prakticky nezměnila, u sýrů pokračuje rostoucí trend. Produkce sýrů dosáhla 2,05 mt a spotřeba na hlavu vzrostla o 0,3 kg.

Družstva v bývalé NDR, kterých je zde okolo 800 měla lepší výsledky a jejich prodej se zvýšil o 10,5%, s průměrem 2,14 m€ na družstvo. Rostlinná produkce měla lepší podmínky než živočišná. Navíc musela tato družstva v průběhu 2005 čelit velké dodatečné administrativní zátěži. Zavádění odpojených plateb a požadavek na likvidaci starých dluhů.

Zdroj: Ing. Karel Matoušek, Brusel


Hodnocení => průměr 768
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář