Potravinové banky se opírají o spolupráci napříč veřejnou správou, obchodem, regiony i evropskými partnery. Efektivní spolupráce přináší pozitivní výsledky a přispívá k udržitelnější společnosti. V loňském roce shromáždily potravinové banky rekordních 16600 tun potravin, což představuje meziroční nárůst zachráněných potravin o 20 %. Pomohly tak 430 tisícům lidí v nouzi a potvrdily svou nezastupitelnou roli v boji proti plýtvání potravinami a poskytování pomoci těm, kteří ji nejvíce potřebují, a to i během krizových událostí.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Rostoucí ceny potravin zůstávají strašákem číslo jedna českých domácností. Výrazně zdražuje třeba mléko, máslo, vejce nebo čokoláda. Meziročně máme nejvyšší nárůst cen potravin v Evropě, a to o 4,4 procenta.
Cena vajec v českých obchodech roste. A důvodem je podle nových údajů potravinářské komory nedostatek nosnic v celé Evropě a to, že nabídka zdaleka nepokrývá poptávku. Evropská vejce se navíc snaží skupovat Amerika, kde musely být utraceny miliony slepic kvůli ptačí chřipce. Ta je ale i v Evropě.
12. března 2025 oficiálně odstartovala kampaň, která přináší do televizního prostoru zdraví, sílu a energii v podání Rybího tria.
Blíží se konec mini balením másla, smetany nebo šamponů. Od začátku února totiž platí nové evropské nařízení pro obaly, které má omezit používání jednorázových obalů a snížit tak množství odpadu. Česko má na jejich zavedení 18 měsíců. Odborníci ale varují, že by toto opatření mohlo paradoxně vést k většímu plýtvání potravinami.
Palmový olej zdraží. Produkce stagnuje, Indonésie ho chce míchat do paliv
Za mazance, beránky anebo jidáše si Češi o letošních Velikonocích v obchodech a pekárnách připlatí. Jejich cena oproti loňsku vzroste, někde až o třicet procent, jak ČT potvrdily oslovené pekárny. Důvodem jsou hlavně rostoucí ceny vajec, kakaa a mléčných výrobků, ale také vyšší náklady za obalové materiály či mzdy.
Vysoké ceny potravin nebo kontroverzní slevové praktiky obchodních řetězců – důvod k nevoli mnoha českých zákazníků. Část z nich kvůli tomu dokonce v minulých vyhlásila sérii týdenních bojkotů největších supermarketů v zemi. Cílem je upozornit na neférové ceny, umělé zdražování a nepřehledné slevové akce. Inspirací se stal nedávný bojkot na Balkáně, kde v některých zemích došlo k poklesu tržeb supermarketů o desítky procent.
Dovoz potravin a živých zvířat ze zemí Jižní Ameriky do ČR loni meziročně vzrostl téměř o 348 milionů korun na 6,55 miliardy korun, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Potravinářská komora ČR upozornila, že Česko dováží stále více potravin ze třetích zemí, které ale nemusí splňovat stejné standardy jako v unijních zemích, například pokud jde o používání veterinárních léků či pesticidů. Dovoz potravin z jihoamerických států ze sdružení Mercosur by podle zemědělců mohla zvýšit připravovaná dohoda o volném obchodu mezi EU a státy Mercosur.
Společnost Úsovsko chce do tří let ukončit pěstování ovoce. Informovala o tom v souvislosti se čtvrtečními protesty zemědělců. Krok odůvodňuje dlouhodobou ztrátovostí odvětví.