- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Vejce proti rakovině
Vejce geneticky modifikovaných slepic mají protirakovinnou látku
16.1.2007
Britským vědcům se podařilo vyšlechtit geneticky modifikované slepice, které snášejí vejce obsahující proteiny, jež se používají k výrobě léků proti rakovině. O jejich úspěchu informoval zpravodajský server BBC, který poukazuje na to, že je to výsledek patnáctileté výzkumné práce.
Vědci z Roslinova institutu ve skotském Edinburghu, v němž byla naklonována také slavná ovce Dolly, oznámili, že vyprodukovali pět generací kuřat schopných snášet vejce, v nichž je takové množství proteinů používaných k výrobě protirakovinných léků, které z nich lze získat.
Vejce geneticky modifikovaných slepic obsahují protilátku miR24, která má příznivé účinky na léčení zhoubného nádoru kůže melanomu a je schopna zastavit množení viru v buňce. Proteiny potřebné pro výrobu protirakovinných léků jsou obsaženy v bílku, z něhož jsou extrahovány a pak čištěny.
"Jedním z nepříznivých znaků současných léčebných metod je jejich finanční náročnost," řekl ředitel Roslinova institutu profesor Harry Griffin.
"To, že bude možné získávat tyto proteiny z vajec speciálních nosnic, znamená, že jejich produkce se bude moci dělat ve velkém, bude levná a surovinou pro to bude prakticky jen krmivo pro slepice," dodal.
Podle institutu bylo vyšlechtěno 500 geneticky modifikovaných kuřat. Bude však trvat pět let, než se budou moci dělat pokusy na pacientech a možná deset let uplyne, než se budou protirakovinné léky tímto způsobem vyrábět průmyslově.
Podrobná informace o práci britských vědců bude uveřejněna tento týden v americkém časopise Proceedings of the National Academy of Science.
Zdroj: Potravinářská komora